Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Fransa'da çocuk sosyal medya fenomenleri için yeni yasa

Fransa parlamentosu, fenomen diye adlandırılan ve sosyal medyada belli zaman harcayıp para kazanan çocukların haklarını korumak için bir yasayı onayladı.

Fransa'da çocuk sosyal medya fenomenleri için yeni yasa

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve bu platformlarda fenomen olup para kazanan çocuk sayısının artmasıyla birlikte Fransa'da bu çocukları korumak için yeni bir yasayı hazırlandı.

Yasayı meclise sunan milletvekili Bruno Studer, Fransa'nın bu konuda öncü olacağını belirterek, "Daha birçok ülke, çocuk hakları, mahremiyeti ve onların çalışma haklarına yönelik bu yeni alana herhangi bir düzenleme yapmadı" dedi.

Yasa çocuklara ne gibi haklar sağlıyor?

16 yaşından küçük olanların hem çevrimiçi çalışabilecekleri saatleri hem kazançlarının ne olacağını düzenleyen bu yasa, aynı zamanda 'unutulma hakkı' olarak bilinen ve kullanıcının talebi üzerine daha önce yüklenen içeriği kaldırma hakkı da tanıyor.

Dün oy birliğiyle geçen bu yasa, sosyal medyadaki tüm çocukları etkilemiyor. Ancak çevrimiçi ortamlarda uzun zaman geçirip oradan gelir elde eden çocukları kapsıyor.

Fenomenlere ülkedeki çocuk modellerle aynı korumayı sağlayan bu yasaya göre elde edilen gelir, çocuklar 16 yaşına gelene kadar banka hesaplarında saklanacak.

Çocuk fenomenleri istihdam etmek isteyen şirketler de yerel makamlardan izin almak zorunda kalacak.

Yasa geçmeden önce La Tribune gazetesine konuşan Studer, "Çocuk hakları, kanunsuz olmaması gerek internet alanında da korunmalı" dedi.

Geçen sene ABD'li bir çocuk 26 milyon dolar kazanmıştı

Sosyal medyanın çocuk yıldızları, reklam anlaşmalar ve ürün satışlarıyla oldukça para kazanabiliyor.

Forbes'e göre geçen sene YouTube'un en çok kazananı, 8 yaşında ABD'li bir çocuktu. Kanalında oyuncakları inceleyen Ryan Kaji adlı çocuk, 26 milyon dolar gelir elde etmişti.

Listenin 3. sırasında da Rusya doğumlu Anastasia Radzinskaya adındaki çocuk 18 milyon dolar kazanmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!