Fortuna Sittard'ın sahibi Işıtan Gün: "Türk futbolu sahiplikle kurtulur"

Hollanda 2.Ligi'nden 1.lig Eredivise'ye yükselen Fortuna Sittard takımının sahibi Işıtan Gün Lig Radyo'nun konuğu oldu.

Fortuna Sittard'ın sahibi Işıtan Gün: ''Türk futbolu sahiplikle kurtulur''

Kulübü 2 yıl önce aldıklarını ifade eden Işıtan Gün, "Başlarda şehir ve Hollanda futbol ekosistemi bizi yadırgadı. Bu Türkler nereden çıktı, bu kulübü niye aldı diye düşündüler. Bizim niyetimiz, yatırımdı, para kazanmaktı. Futbol, dünyada ve Avrupa'da para kazanılabilir bir yatırım aracı. Yeter ki doğru organize olun. Hollanda futbolu her yıl 60 milyon euro cari fazla veriyor. Sistem o halde dönüyor. Kârlılık yüksek." dedi. 

Altyapımıza ciddi yatırımlar yaptık...

2018/19 sezonu için Haziran'da bütçelerini federasyona  vermek zorunda olduklarını ifade eden Gün: "O bütçeyi aşarsak, federasyon ceza puanı veriyor. Her şeyimizle planlı olmalıyız. Harcamaktan ziyade üretmeliyiz. O sebeple altyapımıza ciddi yatırımlar yaptık. Pilot takımımızı kapattık, yatırımımızı alt yapıya yönelttik. Stadımız 12 bin kişilik. Doluluğumuz yüksek. Ancak yetmiyor. Eredevise'nin yıllık yayıncı geliri 90 milyon dolar civarı. Makul ölçülerde hareket etmeliyiz. Oyuncu maaşları kulübün en önemli gider kalemi. Burada çok dikkatliyiz. Aşağıdan oyuncu getiriyoruz. U-17'deki bir oyuncumuzu oynatıp, Ajax'a sattık. Ciddi bir gelir elde ettik. Şimdi o oyuncu Hollanda U-19 kaptanı. Çark böyle dönecektir." şeklinde konuştu.

Türk futbolu sahiplikle kurtulur!..

Hollanda'da sadece 33 profesyonel kulübün olduğunu bildiren Fortuna Sittard'ın sahibi Işıtan Gün, ülkede sadece 3 takımın yabancı sahibinin bulunduğunu kalan 30 takımda da bazı kulüplerin sahiplerinin olduğu söyledi. Işıtan Gün, Türk futbolunun da kurtuluşunun sahiplik olduğunu ifade etti.

Ünal Aysal döneminde G.Saray Spor Kulübü'nde profesyonel kadroda yer alan Işıtan Gün, Sittard organizasyonunda Sportif Direktör olarak Mustafa ASTOPAL, koordinatör görevinde de Ogan TARHAN ile çalıştıklarını, Everdevise'deki ilk hedeflerinin doğru planlamayla yollarına devam etmek istediklerini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!