Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Form tutmak için en iyisi kahvaltı

Kahvaltıda protein tüketmek sizin ince kalmanızı sağlayabilir. Uzmanlar kahvaltıda yumurta ve et tüketilmesini öneriyor ve özellikle kahvaltı atlamanın zararına dikkat çekiyor.

Form tutmak için en iyisi kahvaltı

 

ABD'de yapılan bir araştırmada kahvaltıda protein tüketmenin insanı ince tuttuğu ve gece abur cubur yemeyi engellediği belirtildi. Missouri Üniversitesi'nden uzmanlar kahvaltıda yumurta ve et yenmesini öneriyor. Uzmanlar kahvaltıda proetin zengini yiyeceklerin tüketilmesinin iştah kontrolünü kayda değer şekilde geliştiriyor ve gece sağlıksız yağlı ve şekerli abur cubur yiyeceklerin tüketilmesinin önüne geçiyor.

Ancak toplumlarda kahvaltı kültürü yavaş yavaş yok oluyor. ABD'de gençlerin yüzde 60'ının sürekli günün bir öğününü atlıyor. Doç. Heather Leidy ABD'deki obezite sorununun önüne ancak kahvaltıyla geçilebileceğini belirtiyor. Leidy 18-20 yaşındaki 20 aşırı kilolu genç üzerinde araştırma yaptı.

Araştırma sonunda yüksek proteinli kahvaltı yapan gençlerin tokluk duygusu artıyor ve yiyecek isteğini kontrol edebiliyor. Ayrıca gece atıştırma isteğini düşürüyor. Leidy'ye göre yüksek proteinli kahvaltı yapanların kahvaltı atlayan veya kahvaltıda normal yiyecek tüketenlere göre daha ince kalıyor.

Leidy bu araştırmanın obezite veya aşırı şişmanlığın önüne geçmek için önemli fırsat sunuyor. Çalışma The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlandı. Araştırmaya Amerikan Yumurta Kurulu ve Et ve Yumurta Beslenme Merkzi tarafından finanse etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!