Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Florya'da 230 dönüm arazi turizme açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Florya sahilinde yapılan yeni düzenleme ile Türkiye'nin en büyük akvaryumunun yer aldığı kompleksin yanında otel, motel, alışveriş üniteleri gibi turistik tesisler inşasına vize verdi. Bu kararla, sahildeki sosyal tesisler ve Atatürk Deniz Köşkü arasındaki arazi turizme açılmış oldu.

Florya'da 230 dönüm arazi turizme açıldı

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Florya sahilindeki 230 bin metrekarelik arazi, planlama sınırı içine alındı. Akvaryumun içinde yer alan kompleksin işletilebilmesi için yapılan plan tadilatının gerekli olduğuna dikkat çekilen plan değişikilği teklifi, İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na sunuldu.

Belediye Meclisi'in onayına sunulan plan değişikliği, CHP'lilerin ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

EMSAL DEĞİŞMEDİ

Değişikliğile, mevcut kamu eğitim, dinlenme ve turistik tesisler alanı ve günübirlik turizm ve rekreaktif alanların fonksiyonlarına, emsal değerleri değiştirilmeden, "Turistik tesisler alanı" ilave edildi. Böylece, sahildeki sosyal tesisler ile Atatürk Deniz Köşkü arasındaki arazi turizme açılmış oldu.

Bakırköy 201 ada 30 parsel, 201 ada, 6, 7, 8, 15, 16, 17, 20, 23, 24 parseller ile 39 parselin bir kısmı ve tescil dışı alanı kapsayan yeni plan düzenlemesinde 2 kat olan bina yükseklikleri bir kat artırıldı. Eski planlarda söz konusu yerde yapı yüksekliği 6.50 metre iken yeni planla yükseklik 10.50 metre olarak belirlendi. "Sahil Şeridi Düzenleme Çalışması"nı hayata geçirebilmek için, Turistik Tesisler Alanı ve Rekreasyon alanı olarak planlanan bölgede, otel ve motel, alışveriş üniteleri, akvaryum, açık spor, oyun ve dinlenme alanları, rehabilitasyon merkezleri, ibadethane, kütüphane, sergi ve gösteri alanlarının yapımına izin veren plan hükmü getirildi.

İBB Meclisi'ne sunulan raporda, Büyükşehir Belediyesi'nin özel sermaye ile inşa ettiği İstanbul Akvaryum'un yer aldığı bölgenin uluslararası nitelikte ve İstanbul için prestij eseri olacak nitelikte olması vurgulandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!