Flaş İdlib açıklaması: En dikkatli davranan ülke Türkiye

Kuveyt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah eş-Şayci, "Türkiyenin, İdlib'de yaklaşık 3,5 milyon Suriyeliyi savunan tek ülke" olduğunu belirtti.

Flaş İdlib açıklaması: En dikkatli davranan ülke Türkiye

Türkiye, Rusya ve İran devlet liderlerinin katılımıyla İran'ın  başkenti Tahran'da düzenlenen üçlü zirveye ilişkin AA muhabirine  değerlendirmelerde bulunan Şayci, "İdlib'de kan dökülmemesi, katliam yaşanmaması  ve milyonlarca kişinin mülteci durumuna düşmemesi için en dikkatli davranan ülke  Türkiye." dedi.

Şayci, ayrıca Tahran zirvesinde İdlib meselesine ilişkin kesin çözüm  kararı alınmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, İdlib'de 3,5 milyon Suriyeliyi savunan tek ülke.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran zirvesinde ve Twitter'da vermiş olduğu mesajlarda,  İdlib'de bulunan yaklaşık 3,5 milyon Sünni Suriyeliyi savundu."

TAHRAN ZİRVESİNİN KUVEYTGAZETELERİNE YANSIMALARI

Öte yandan Kuveyt gazetelerinde, dünkü Tahran zirvesinde Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı  HasanRuhani'nin duruşlarındaki "farklılıklara" değinildi.

Kuveyt'in Er-Ray gazetesi ilgili haberinde, "muhaliflerin destekçisi"  şeklinde nitelendirdiği Erdoğan'ın İdlib'in "kan gölüne dönmemesi" için yaptığı  uyarıyı ve ülkesinin sınırı yakınındaki kentte ateşkes çağrısını yazdı.

Gazete ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Rejimin çıkarları uğruna on  binlerce masum insanın öldürülmesine göz yumulması durumunda, biz böyle bir  oyunun ortağı da seyircisi de olamayız." ifadelerine yer verdi.

El-Kabes gazetesi de haberi "Tahran Zirvesi: İdlib'in kaderinde  belirsizlik" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Haberde zirvenin, krize net bir  çözüm bulunmadan sona erdiği kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!