Flaş açıklama geldi! 'Kara para aklanıyor'

İran Cumhurbaşkanı Hukuk İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Laya Cüneydi, İran bankalarında kara para aklandığını ve bunun için tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Flaş açıklama geldi! 'Kara para aklanıyor'

Başkent Tahran'da Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın  mensuplarına konuşan Cüneydi, "Suç örgütü veya uyuşturucu kaçakçılığından elde  edilen kara para şeffaflık olmadığı için bankacılık sistemine giriyor. Bu  paraların nereden geldiği ve nereye gittiği de belli değil." dedi.

Cüneydi, suç örgütü haline dönüşmüş yapıların kaçakçılık ve  uyuşturucudan elde ettiği finansmanın bankacılık sistemimize girmemesi için  gerekli kontrol mekanizmalarına sahip olunması gerektiğini kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Terörizmin Finansmanıyla Mücadele  Konvansiyonunu da (CFT) kapsayan Mali Eylem Görev Gücü'ne (FATF) üyelikle ilgili  yasa tasarısı hakkında 12 Kasım'da "Khabaronline" adlı internet sitesine yaptığı  açıklamada, "İran'da birçok kişi yüz milyarlarca tümen kara para aklıyor. Aynı  kişiler milyonlarca tümeni de kara para aklamayla ilgili düzenlenen yasa  tasarıları aleyhinde kamuoyu oluşturmak için harcıyor." demişti.

Zarif'in ülkede kara para aklandığına yönelik açıklamaları muhafazakâr  çevrelerin sert eleştirilerine hedef olmuş, İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin  Muhsin Ejei de Dışişleri Bakanı'nı söz konusu açıklamasını belgelendirmeye  çağırmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!