Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Fırınlara ceza yağdı

Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ekmekteki kepek ve tuz oranlarına uymayan fırınlara ceza yağdırdı.

Fırınlara ceza yağdı

Yapılan denetimler sonucunda kentte faaliyet gösteren 16 fırına 12'şer bin lira ceza kesildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, amaçlarının halk sağlığını korumak olduğunu belirerek, "Sorumluluk alanlarımıza yönelik denetimlerimizi artırdık. Ekiplerimiz bu kapsamda Cumartesi- Pazar günleri dahi denetimde"  dedi.
16 FIRINA 12'ŞER BİN LİRA CEZA

Türk Gıda Kodeksi Buğday Unu ile Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından, Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de denetimlerine hız verdi. Müdürlük bu kapsamda ekmekte belirlenen kepek ve tuz oranlarına uymayan 16 fırına 12'şer bin lira olmak üzere, toplam 192 bin lira ceza kesti. Konuyla ilgili bilgi veren Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, yeni düzenlemeye göre ekmek içindeki kepek oranının yüzde 35'ten en az yüzde 65'e çıkartıldığını ve tuz miktarının da azaltıldığını söyledi. Kayacan, şöyle konuştu:

ŞU ANA KADAR 41 FIRIN DENETLENDİ

"Ekmek, halkımızın temel tüketim maddesi. Yüksek oranda kepek ve az oranda tuz içeren ekmek, halkımızın sağlığı açısından çok önemli. Düzenleme de bu nedenle yapıldı. Bizim görevimiz de Bakanlığın belirlenen kriterlere göre ekmeğin raflardaki yerini almasını sağlamak ve bu konuda denetim yapmak. Üzerimize düşen görevi yerine getirmenin gayretindeyiz. Ekiplerimiz Cumartesi- Pazar günleri dahi denetimlerini sürdürüyor. Şu ana kadar 41 fırını denetledik. Gerekli incelemeleri laboratuvarlarımızda yaptık. Belirlenen tuz ve kepek oranlarını uygulamayan 16 fırına 12'şer bin lira ceza kestik."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!