Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Fırın işçilerinin sıcak çilesi

Hava sıcaklıklarının 30 dereceye ulaştığı Erzurum'da Ramazan ayı ile birlikte özellikle fırın işçileri zor günler yaşıyorlar. 90 derece sıcak altında pide üretimi yapan fırın işçileri, "Ekmeğimizi ateşten çıkarıyoruz. Ramazan ve oruç işlerimizi daha da zorlaştırdı" dediler.

Fırın işçilerinin sıcak çilesi


Fırıncılar pide yapmanın özellikle ramazan ayında oruçlu oldukları için çok zor olduğunu belirtiyorlar. Pide ustası Erhan Aslan, "Fırının içindeki sıcaklık 250 derece bizim durduğumuz alan ise 80 ile 90 derece arasında değişiyor. Sıcak insanı çok bunaltıyor birde oruçluysanız dayanılmaz hale geliyor. Bana göre biz daha yüksek maaş almalıyız bu sıcakta emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Sonuçta vatandaşa hizmet için çalışıyoruz" dedi.
EKMEĞİMİZİ ATEŞTEN ÇIKARIYORUZ
Erzurum'a özgü olan lavaş ekmeği de Ramazan ayı ile birlikte yoğun rağbet görüyor. Lavaş üreticileri normal çalışma sürelerinden daha yoğun çalışıyorlar. İşlerin iyi gitmesinden mutlu olan lavaş üreticilerinin tek sıkıntısı Ramazan ayıyla birlikte artan sıcaklar. Lavaş ustası Necmeddin Kılıç, "35 senedir bu mesleği yapıyorum. Erzurum'da tandır kültürü çok eskilere dayanıyor. Bende çırak olarak başladığım bu mesleği sürdürmeye çalışıyorum. Bizim işimiz ateşle biz ekmeğimizi ateşten çıkarıyoruz. Yaklaşık olarak 80 derece sıcaklıktaki ateşte lavaş pişiriyoruz. Onla birlikte sıcaktan bizde pişiyoruz. Özellikle Ramazan'da tandıra olan ilgi artıyor. Dolayısıyla daha çok ateş başında oluyoruz. En çok oruçlu olduğumuz için susuzluk çekiyoruz".

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!