Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Fındıkta kalite eğitimle sağlanacak

Karadeniz İhracatçı Birlikleri (KİB), Artvin'den İstanbul'a kadar tüm üretim bölgelerinde fındığın kalitesini artıracak eğitim programı hazırlıyor.

Fındıkta kalite eğitimle sağlanacak

Fındık Tanıtım Grubu'nun da destekleyeceği programla, özellikle patozlama, kurutma ve depolama gibi aşamalarda ürünün hem tadını hem de tane iriliğini bozarak kalitesini düşüren unsurların ortadan kaldırılması hedefleniyor.

KİB Koordinatör Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, yaptığı açıklamada, ihraç edilen ürünlerle ilgili bazı sorunlarla karşılaştıklarını belirterek, bu sorunları aşmak için yeni projeler ürettiklerini söyledi.

İlk etapta fındık üreticilerine eğitim verilmesinin planlandığını dile getiren Gürsoy, şöyle devam etti:

''Hem ihracatçı birlikleri hem de bu sektörün bir ayağını oluşturan Fındık Tanıtım Grubu olarak bu yıl içerisinde bazı faaliyetler planlıyoruz. Son yıllarda şunu gördük ki özellikle fındığın kurutulması ve depolanması sırasında yapılan hatalar, fındığın tadını bozup tane iriliğini azaltarak kalitesinin düşmesine neden oluyor. Fındık satın alan bazı ülkeler, ithal ettikleri fındığımızın tat ve iriliğindeki sorunlar nedeniyle bize dönüş yapmakta. Hal böyle olunca ihracatımız da zaman zaman olumsuz yönde etkilenmekte.''

Özellikle üreticiden kaynaklanan kalite sorunlarının giderilmesi amacıyla, Fındık Tanıtım Grubu'nun da desteğiyle üreticilerin uzmanlarca eğitileceğini anlatan Gürsoy, ''Üniversiteden fındık konusunda uzman hocalar ile ziraat mühendisleri üreticilerimizi eğitecek. Eğitimin süresini ilk etapta 1 yıl olacak. Eğitimin içeriğinde, ürün toplanmaya hazır hale gelinceye kadar yapılması gereken bakım ile toplandıktan sonra satışa sunuluncaya kadar uygulanması gereken püf noktalar üreticilere gösterilecek'' dedi.

Kalite bozukluğunun baş nedeni zararlı böcek

Gürsoy, kalite bozukluklarının en çok böcek zararlılarından kaynaklandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bunun dışında üreticiden kaynaklanan sorunlar da oluyor. Örneğin fındıkta patozlama ve kurutma esnasında oluşan çürük, kötü şartlarda depolama sırasında oluşan bazı kalite bozuklukları meydana geliyor. Bu olumsuz durumların hepsi bizi ihracat pazarında çok zor duruma düşürüyor. Fındıkta bu tür olumsuzlukların olması, alıcılar tarafından fındığın adeta çürük algılanmasına neden oluyor.''

Gürsoy, çocuk işçiliğinin önüne geçilmesiyle ilgili de bir proje hazırlığı içinde olduklarını kaydetti.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!