Fındık üreticine önemli uyarı

ORDU Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, serbest piyasada fındık fiyatının son haftalarda düşmeye başladığına dikkat çekerek, "Üreticilerimizin emanete fındık bırakmamalarını istiyoruz, aksi takdirde fiyatlar dahada düşebilir" dedi.

Fındık üreticine önemli uyarı

 

Ordu Ziraat Odası tarafından oluşturulan ekipler, köy köy gezerek üreticilere fındığı erken pazara indirmemeleri için broşür dağıtarak uyarılarda bulunuyor. Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, gurbetçi üreticilerin dönüş hazırlığında olduğunu bu nedenle emanete fındık bırakanların sayısında da artış meydana geldiğine dikkat çekti. Cörüt, "Fındık sezon başında 6.50 liradan serbest piyasada işlem görmeye başladı. Ancak şu günlerde 5.80 liraya kadar geriledi. Özellikle gurbetçilerimiz fındığını emanete bırakıyor. Biz bunun önlemlerini almaya çalışıyoruz. Üreticilerimiz sabretsin, fındığı pazara erken indirmesin" dedi.

Cörüt, bu yıl Ordu'da ve Türkiye genelinde fındıkta düşük rekolte beklediklerini, üreticinin fiyat beklentisinin de serbest piyasada 8 lira civarında olduğunu söyled,. Uğur Cörüt, "Fındık pazara hızlı bir şekilde indi, fiyat geriledi. Biz fiyatın düşmemesi için bazı tedbirler almaya çalışıyoruz. Bunlara ek tedbir olarak üreticilerimizi broşürlerle uyarıyoruz. Fındık 6 liranın üstünde giderken fiyat geriledi. Üreticilerimiz emanete fındık vermesin, çok zor kalmadıkça pazara ihtiyacından fazla fındık indirmesin. Aksi takdirde fiyatlar daha da düşebilir. Önümüzdeki haftalarda çeşitli kampanyalarla üreticilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!