Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Film gibi gebelikte hastane yetkililerinden açıklama

Bebeği olmadığı için eşinin kendisini boşayacağından endişelenen 26 yaşındaki kadının 9 ay boyunca karnında yastık taşıyarak hamile numarası yapmasıyla ilgili olarak açıklama yapan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Opr. Dr. Çetin Bakır, "Çocuğu olmayanlar çevre baskısıyla birlikte, yalancı gebelik dediğimiz gebelik taklidi yapabiliyorlar" dedi.

Film gibi gebelikte hastane yetkililerinden açıklama

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bebeği olmadığı için eşinin kendisini boşayacağından endişelenen 26 yaşındaki kadın 9 ay boyunca karnında yastık taşıyarak hamile numarası yaptı. Hastanede bebeğini dünyaya getirdiğini ancak kaçırıldığı yalanını da atan kadının yakınları hastaneyi, polisi ve Sağlık Bakanlığı'nı ayağa kaldırdı. Polisin kısa sorgusunda 26 yaşındaki Fatma Yiğit'in yalan söylediği ortaya çıktı.

Olayın ardından açıklamalarda bulunan Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kadın Doğum Uzmanı Dr. Çetin Bakır, olayla ilgili gerekli araştırmaları yaptıklarını belirterek, "Hasta yakınları öncelikle bize geldiler. Hastanede doğum yapıldığını ve bebeğe ulaşamadıklarını söylediler. Biz de bütün doğumlar kayıt altına alınmakta. Ayrıca hastane giriş çıkışları ve güvenlik kameraları da devamlı kayıt altında. İlk yaptığımız değerlendirmede hastanın hastaneye gelmediğini, muayene için kayıt yaptırmadığını, acilde ya da poliklinikte herhangi bir kaydının olmadığını gördük. Hastanın eşi, doktorun adını vererek devamlı kontrole geldiğini söyledi. Doktorla hemen irtibata geçtik ve doktor bu hastayı tanımadığını ve hatırlamadığını söyledik. Bizim kayıtlarımızda ilk defa haziran ayında polikliniğimize başvurduğunu, bu muayenesinde gebelik testi yaptırdığını ve sonucunun negatif olduğunu tespit ettik. Tabi eşi olaya çok inandığı için sürekli bebeğin nerede olduğunu söylüyordu. Bir telefon numarasından bahsetti. O telefondan sürekli arandığını ve bebeğin sürekli başka hastanelere sevk edildiğini söyledi" diye konuştu.

"ÇEVRE BASKISIYLA GEBE TAKLİDİ YAPABİLİYORLAR"

Hasta yakınlarıyla yaptıkları görüşmede hastanın 5 yıldan bu yana çocuğunun olmadığını öğrendiklerini söyleyen Bakır, "Tıpta bu tür çocuğu olmayanlar çevre baskısıyla birlikte yalancı gebelik dediğimiz gebelik taklidi yapabiliyorlar. Hastanın eşinin gebelik durumunun olup olmadığını fark etmediğini, tamamen normal gebelik geliştiğini bize söyledi. Hiçbir muayenede eşinin doktor yanına girmediğini öğrendik. Yani 'kadın doğum uzmanına gidiyorum' demiş ve eşi sürekli dışarıda kalmış. Bu da şüphelenmek için aslında yeterli bir sebeptir" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!