Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Filistinlilerin onaylayacağı barış planını biz de kabul edeceğiz"

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani İngiltere'nin başkenti Londra'da yaptığı basın açıklamasında, "Filistinliler için makul olan her türlü Orta Doğu barış planını kabul etmeye hazırız" dedi. Açıklamasının devamında Al Sani, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) öncülüğünde geliştirilen bir Filistin çözümünün uygulanamayacağı uyarısını da yaptı.

''Filistinlilerin onaylayacağı barış planını biz de kabul edeceğiz''

Katar Dışişleri Bakanı, ABD ile Filistinliler arasında 'bağlantı kopukluğu' olduğunu vurgulayarak, "Pozisyonumuz sabit: Filistinlilerin onaylayacağı herhangi bir barış planını biz de kabul edeceğiz." şeklinde konuştu.

İsrail-Filistin barış planı hazırlayıcısı ve Beyaz Saray baş danışmanı Jared Kushner, geçtiğimiz hafta verdiği bir röportajında, Filistinlilerin "kendi kaderini tayin hakkı" olduğunu söylemiş; ardından "Filistin'in devletleşmesi" söyleminden vazgeçerek "kendi kendilerini yönetebilme kabiliyetlerinin belirsiz" olduğunu ifade etmişti.

Katar'dan ABD'ye ve İran'a gerilimi düşürme çağrısı

Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ayrıca Katar'ın, İran ve ABD ile görüşerek iki ülke arasındaki gerilimin düşürülmesi için çaba gösterdiğini belirtti. Al Sani, "Bir noktada tarafların ilişki kurması gerektiğine inanıyoruz. Bu, ilelebet böyle devam edemez." şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!