Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Filistin'e şartlı destek

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague bazı güvenceler verilmesi durumunda Filistin'e Birleşmiş Milletler gözlemci ülke statüsü verilmesini destekleyeceklerini duyurdu.

Filistin'e şartlı destek

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan, statü talebini BM'ye taşımamasını istediklerini, ABD'nin yeni bir inisiyatif başlatmasının daha iyi olacağını düşündüklerini kaydetti.

Ancak Abbas'ın bu talepte bulunmaya karar verdiğini ve buna saygı duyduklarını söyleyen Hague, şöyle konuştu:
"Bir Filistin devleti görmek istiyoruz ve halkının diğer ülke halklarının haklarına sahip olduğu görmeyi umuyoruz. Mahmud Abbas'la ben önceki gün, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ise dün konuştu. BM kararına destek vermemiz için bazı garantilere ve iyileşmelere ihtiyacımız olduğunu anlattık. İlki, Filistinli yetkililerin ön koşullar olmadan müzakerelere başlaması. Ayrıca Filistin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne giderse, bunun müzakerelere geri dönüşü imkansız hale getireceğini düşünüyoruz."

Filistin'in oylama öncesi bu konularda garanti vermesi halinde, İngiltere'nin "evet" oyu kullanacağını belirten Hague, istenilen garantiler alınmazsa ülkesinin oylamada çekimser kalacağını ifade etti.

İngiltere'ye cevap

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Siyasi Danışmanı Nemr Hammad da ''Eğer İsrail savaş suçu işlerse devlet olsak da olmasak da bunu uluslararası ceza mahkemesine götürürüz'' diye konuştu.

İsrail anlaşmayı ihlal etti

Öte yandan, İsrail Deniz Kuvvetleri'nin, Gazze sahili açıklarında 6 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığı, teknelerini tahrip ettiği bildirildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!