Filipinler, ABD'nin yardımından en büyük payı alacak

Asya'nın güneyinde ağırlığını artırmak isteyen Washington, bölge ülkelerine 300 milyon dolar verecek. Güvenlik yardımından en büyük payı, 60 milyon dolarla Manila yönetimi alacak.

Filipinler, ABD'nin yardımından en büyük payı alacak

Filipinler'in, ABD hükümetinin Hint-Pasifik bölgesi  için tahsis ettiği güvenlik yardımı paketinden en büyük payı almaya hazır olduğu  bildirildi. 

Yerel medyadan aktarılan bilgiye göre, resmi bir ziyaret için  Filipinler'in başkenti Manila'da bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Doğu Asya ve  Pasifik İşleri Bürosu'ndan Walter Douglas, basına yaptığı açıklamada, ABD  hükümetinin Filipinler ile olan iş birliğinin öneminin farkında olduğunu  belirtti.

Douglas, "300 milyon dolara yakın güvenlik yardımına sahibiz.  Anlayabildiğim kadarıyla en büyük parçayı alan ülke Filipinler. Bu yüzden, 300  milyon dolarlık bir paranın yaklaşık 60 milyonunun Filipinler'e verilmesini göz  önünde bulunduruyoruz." dedi.

Bunun, diğer şeylerin yanı sıra, güvenlik cephesinde Filipinler ile  sahip olunan uzun vadeli ortaklığın tasdik edilmesi anlamına geldiğine işaret  eden Douglas, "Bu durumu, Filipinler'e yardım etmek için bir öncelik olarak  görüyoruz." ifadesini kullandı.

Douglas, Filipinler'in, Washington'un "yakın dostu ve müttefiki"  olmasının yanı sıra, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) de güçlü bir  üyesi olduğunu vurguladı.

Diğer yandan, Douglas, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin "Serbest  ve Açık Hint-Pasifik Stratejisinin", Çin dahil her ülkenin katılabileceği  açıklık, şeffaflık ve iyi tanımlanmış kurallara dayalı bir ekonomik çevre  oluşturmayı hedeflediğini kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!