Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

FİDAN ÜRETİCİLERİNE TAM DESTEK

Bursa Valisi Şahabettin Harput, süs bitkileri ve meyve fidanlarının yurt içindeki üreticilerden temin edilmesi gerektiğini söyledi.

FİDAN ÜRETİCİLERİNE TAM DESTEK

Kestel Süs Bitkileri ve Meyve Fidancılığı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'ni ziyaret eden Harput, Türkiye'de 20 liraya satılan fidanın yurt dışından 125 euroya alındığını söyledi. Harput, Bursa'nın bir tarım kenti olduğunu ifade ederek, "Ülkemizde yılda yaklaşık 500 milyonun üzerinde dış mekan süs bitkisi üretilmekte. Bu da kamu ve özel sektör tarafından değerlendirilmekte. Bursa'da ise gerek Çevre ve Orman Bakanlığı fidanlığı ve gerekse bu özel fidanlıklar, Türkiye'nin ilk 3 ana üretim noktalarından bir tanesi. Bölgedeki ve ülkemizdeki pek çok yerde bir yanlış yapılıyor. Hemen yanımızda bulunan birbirinden güzel ve çok daha ucuz fidan varken, başka ülkelerden ve bölgelerden aynı fidanları daha pahalıya getirerek buralarda kullanması yanlış. Bu insanların emeğinin hiçe sayılmasıdır. Buralarda birçok insan ekmek yiyor. Emeklerin karşılığının alınabilmesi için ilgili birimlerin de bu konuda duyarlı olmaları çok önemli" dedi.
Fidan yetiştirenlerin her zaman destek vereceğini belirten Harput, "Ayrıca ithal bitki ile yerlinin farkı sadece fiyat değil, uyum problemi de oluyor. Dışarıdan getirilen ürünler uyum sağlamadığı için büyük paralarda heba oluyor. Ayrıca bu yıl Çevre ve Orman Bakanlığı'mız da bu arkadaşlarımıza destek olmak adına yaklaşık 1 milyon TL tutarında 75 bin adet fidan alarak değişik köylere ekilmek üzere dağıtıldı" şeklinde konuştu.
Kestel Süs Bitkileri ve Meyve Fidancılığı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Osman Sevinç ise ilçede fidan üretiminin çok eski yıllara dayandığını belirterek, Kestel'de üretilen fidanların yüzde 90'ını kendi üyelerinin ürettiğini kaydetti. Sevinç, "Anadolu için bizim ürettiğimiz türler çok sağlıklı. Dışarı meraklısı kuruluşlar bizi üzmekte. Tek şikayetimiz bu ve malımızın hak ettiği fiyata satılmaması. Ayrıca paramızı zamanında alamamamız. Kestel'de yıllık yaklaşık 1 milyon fidan üretilmekte. 50'ye yakın çeşitte dış mekan süs bitkisi üretilmekte. Bütün ihtiyaca cevap verebiliriz ancak dış alımlar bizi üzüyor" ifadelerini kullandı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!