Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Feyzioğlu, çoklu baro sistemine neden karşı olduklarını anlattı

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, "Mezhepçi ve etnikçi barolar kurulabilir. Barosuna göre avukat muamele görüyor diye bir algı çıkarsa bu yargıyı sıkıntıya sokar" dedi.

Feyzioğlu, çoklu baro sistemine neden karşı olduklarını anlattı

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, bir TV kanalında TBBM Adalet Komisyonunda görüşülüp kabul edilen çoklu baro düzenlemesine neden karşı olduklarını açıkladı. 

Feyzioğlu şu ifadeleri kullandı:

"Çoklu baroya, Barolar Birliği dünde karşıydı, bugünde karşı, yarın da karşı olacaktır. 80 baromuz var ve TBB'nin hiçbir görüş ayrılığı yok. Bunu her yerde anlatıyorum. Neden yanlış? Çoklu baroya karşıyız deyip kenara çekilmemiz yetmiyor. İnsanlar seçsin vs deniyor. 3 büyükşehrimizi doğrudan ilgilendirmiyor ama Anadolu da ayakta. Hiç ilgilendirmiyor ama Çorum, Afyon vs neden karşı? O zaman bunu bir düşünmek lazım.

Endişemiz şu; mezhepçi ve etnikçi barolar kurulabilir. Barosuna göre avukat muamele görüyor diye bir algı çıkarsa bu yargıyı sıkıntıya sokar.

Başsavcının muhatabı baro başkanıdır. Şimdi siz başsavcının karşısına 2-3 tane başkan çıkarırsanız, o eşitler başsavcının karşısında eşit olmuyor. Böyle de bir sıkıntı var.

Staj eğitimi bizde zorunlu. Ve staj eğitimini eksiksiz yapma şartı da gelecek. Hangi baro daha esnek çalışma sunarsa stjer avukat orayı seçebilir. Bu da kaliteyi düşürebilir. Kamuda rekabet kaliteyi yükseltmiyor, genellikle düşürüyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!