FETÖ'nün 'imamını' deşifre etti!

Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı" sorularının sızdırıldığı iddiasına ilişkin 82 sanığın yargılanmasına devam edildi.

FETÖ'nün 'imamını' deşifre etti!

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu ve bazı  tutuksuz sanıklar ile yakınları katıldı.

Duruşmada Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve ÖSYM'nin avukatları da  "müşteki" olarak yer aldı.

Mahkeme Başkanı Muhammed Karaca'nın önceki duruşmalarda alınan ara  karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okumasının ardından tanık beyanlarına  geçildi.

Tanık olarak ifadesine başvurulan A.T, davanın sanıklarından Atanur Nalan Kahrıman'ı tanıdığını söyledi. Amasya'da hayvancılık yaptığı sırada  Merzifon'da görevli bir polis memurunun kendisini Kahrımanla tanıştırdığını  belirten A.T, " Polis bana 'Cemaat üzerinden seni işe koyalım. Hem hayvancılık da  yapmazsın.' diyerek hayvanlarımı kendi adamlarına yarı fiyatına sattırdı." dedi.

O dönem Kahrıman'la görüştüğünü ve kendisine dini cemaat olarak hizmet  ettiklerini söylediğini aktaran A.T, sanığın örgüt adına para topladığını ve  örgüte eleman kazandırdığını beyan etti.

Tanık M.E. de sanıklardan Ömer Çetin ile bir dönem örgütün  toplantılarına katıldığını anlattı. Çetin'in Burdur Barosu Başkan Yardımcısı  olduğu dönem birlikte aynı sohbet grubunda olduklarını beyan eden M.E. sözlerini  şöyle sürdürdü:

"Ömer Çetin ile 2011'den sonra beraber sohbetlere katılmaya başladık.  Sanık, Burdur'dan Bucak ilçesine gelip toplantılara katılıyordu. 2012 yılından  2015 yılının sonuna kadar gelirdi. Bu sohbetler dini içerikliydi. Gülen'in videolarını izlerdik. Bizimle sohbete katılan Salim Hoca adlı kişi ByLock isimli  bir program olduğunu, bundan sonra sohbet yerlerini buradan bildireceğini  söyledi. 2014 yılı ortalarında Salih Hoca bana ByLock programını yükledi. ByLock grubunda sanık Ömer Çetin de vardı."

Tanık beyanına karşı söz alan Çetin, Burdur Baro Başkan Yardımcısı  olarak çalıştığı dönemde ilçelerdeki avukatların bürolarını sohbet amaçlı ziyaret  ettiğini, bunların örgütsel toplantılar olmadığını iddia etti.

Tanık G.D de Burdur'un Bucak ilçesinde avukatlık yapmakta olduğunu,  davanın sanığı Ömer Çetin'i mesleki ilişkilerinden dolayı tanıdığını ifade etti.

Sanık Ömer Çetin ile 2007- 2016 yılları arasında FETÖ'nün sohbet  toplantılarına katıldıklarını beyan eden G.D, şunları anlattı:

"Ben, FETÖ'nün o zamanki ismiyle cemaat yapılanması sohbetlerine  katıldım. Bu sohbetlerin bazıları da Ömer Çetin Bey'in bürosunda oldu. Bu  sohbetler dini içerikli olurdu. Sohbetlerde, cemaate yakın bir avukatta bulunması  gereken meziyetler anlatılırdı."

Tanık A.A da sanık Ömer Çetin ile Burdur'un Bucak ilçesindeki FETÖ'nün  sohbetlerinde tanıştığını, sanığın birkaç kez örgüt adına yardım topladığını  beyan etti.

Sanık Çetin de tanıkların beyanlarını kabul etmediğini ifade etti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Y.K. sanıklardan eski Yargıtay Tetkik  Hakimi Ramazan Akyıldız'ın FETÖ'nün stajyer hakim ve savcılardan sorumlu imamı  olduğunu belirtti. Y.K, 13. Dönem Adli Yargı Stajı yaptığı sırada FETÖ'nün  stajyer hakim ve savcı evlerinde kaldığını, o dönem "Murat" kod adlı sanık  Akyıldız'ın kaldığı eve gelip sohbet toplantılarına öncülük ettiğini söyledi.

Tanık E.K. de stajyer hakim olduğu dönemde sanık Ramazan Akyıldız'ın  2013 yılında Adalet Akademisinde ders verdiğini ifade etti. O dönem FETÖ'nün  evlerinde kaldığını ve ailevi sorunlarından dolayı akademiye devam edemediğini  söyleyen E.K, "Enes' kod adlı benden sorumlu olan abi, 'Keşke ayrılmasaydın,  Murat abi ile görüşseydin, o işini çözerdi.' dedi. Ben de Murat'ın kim olduğunu  sorunca Ramazan Akyıldız olduğu söyledi." diye konuştu.

E.K, daha sonra örgüt evlerinde kalan kişilerden de Akyıldız'ın örgüt  içinde stajyer hakim ve savcılardan sorumlu olduğunu öğrendiğini aktardı.

Tanık beyanlarına karşı söz alan Akyıldız ise tanıkları tanımadığını,  iddiaları reddettiğini söyledi.

Beyanların ardından mahkeme heyeti, yarın devam etmek üzere duruşmaya  ara verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!