FETÖ'den yargılanan eski Moskova askeri ataşelerine hapis cezası

Türkiye'nin eski Moskova Askeri Ataşesi tuğamiral Ahmet Hakan Güneş ile eski kurmay albay Hamdi Bozkurt'un, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasındaki eylemlerine ilişkin "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından yargılandığı davada karar açıklandı.

FETÖ'den yargılanan eski Moskova askeri ataşelerine hapis cezası

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Güneş  ve Bozkurt ile avukatları katıldı.

Görüşü sorulan iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını sunacağını  bildirdi.

Cumhuriyet savcısı, sanık Güneş'in, darbeciler tarafından hazırlanan  sözde sıkıyönetim atama listesinde "Güney Deniz Saha Komutanı" olarak  görevlendirildiğini ve 15 Temmuz2016 akşamı sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi  olan eski tuğamiral Sinan Sürer ile yaptığı yazışmada, sıkıyönetim emirlerini  Moskova'daki ilgili kurumlara ileteceğine dair mesaj attığını beyan etti.

Güneş'in, ataşe personelinin bulunduğu WhatsApp grubuna da darbe  girişimi konusunda mesaj attığını aktaran savcı, olay tarihinde Güneş'in makamına  vekalet eden sanık Bozkurt'un da Güneş'in talimatları doğrultusunda hareket  ettiğini belirtti.

  
Sanıklar hakkında toplanan deliller doğrultusunda üzerlerine atılı  olan "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu işlediklerinin sabit olduğunu  bildiren savcı, sanıkların bu suçtan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına  çarptırılması talebinde bulundu.

Sanıkların eylemlerinin, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs"  suçunu oluşturmadığını beyan eden iddia makamı, bu suçlama yönünden, "ceza  verilmesine yer olmadığına" karar verilmesini talep etti.

ütalaaya karşı savunma yapan sanıklar Güneş ve Bozkurt, 15 Temmuz  2016'da darbe girişiminde bulunmadıklarını ve FETÖ üyesi olmadıklarını dile  getirerek tahliyelerini ve beraatlerini istedi.

Sanık avukatlarının beyanlarının alınmasından sonra Mahkeme Başkanı  Ahmet Nazmi Alp, mahkeme heyetinin oy birliği ile aldığı kararı açıkladı.

Buna göre mahkeme, "FETÖ üyeliği" suçundan eski tuğamiral Güneş'i 12  yıl, eski kurmay albay Bozkurt'u da 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs  suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar veren mahkeme, sanıkların  tutukluluk hallerinin de devamına hükmetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!