Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

FETÖ'cü Kemal Öksüz davasında karar çıktı

ABD Kongresine yalan beyanda bulunarak suç işleyen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi Kemal Öksüz, Washington'da çıktığı ceza duruşmasında 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin dolar para cezası aldı.

FETÖ'cü Kemal Öksüz davasında karar çıktı

ABD Adalet Bakanlığı tarafından hakkında iddianame hazırlanan ve geçen  yıl ağustos ayında Ermenistan'da tutuklanan FETÖ'cü Öksüz, ceza duruşmasında  hakim karşısına çıktı.

Washington DC Bölge Mahkemesinde görülen ve Hakim Tanya Chutkan'ın  yönettiği mahkemede iddia makamı, Öksüz'ün "ABD Kongre üyelerinin Azerbaycan'a  2013'te yaptıkları bir seyahat konusunda" Kongreye yalan söylediğini anlattı.

Savcı, Öksüz'ün o dönem başında olduğu Avrasya Amerikalılar Turkuaz  Konseyinin  "kar amacı gütmeyen kuruluş" kategorisinde olmasına rağmen  "lobicilik" yaptığını ve bu durumun yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Öksüz'ün avukatı ise müvekkilinin işlediği suçun farkında olduğunu,  bundan pişmanlık duyduğunu ve mahkemeyle iş birliği yaptığını  anlattı.

Hakimin kararı soru işaretlerine neden oldu

İlgili mevzuat gereği 6 ile 12 ay arasında hapis cezası alabileceği  kaydedilen Öksüz, Hakim Chutkan tarafından 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin  dolar para cezasına çarptırıldı. Öksüz, 100 saat kamu hizmeti görevi de yapacak.

Duruşma boyunca savcılık makamına çeşitli sorular soran hakimin,  savunma tarafına hiç soru sormaması dikkati çekti. Mahkemedeki açıklamalarında  "demokrasiyi ve demokratik kurumları koruma görevinden" bahseden Hakim  Chutkan'ın, Öksüz'ün Kongreye yalan söylemesi konusunda değerlendirme yapmaması  soru işaretlerine neden oldu.

Ermenistan'da tutuklandıktan sonra ABD'ye iade edilen Öksüz, geçen yıl  aralıkta hakim karşısındaki ilk ifadesinde kendisine yöneltilen tüm suçlamaları  kabul etmiş ve ilk ifadesinin ardından 50 bin dolar kefaletle tutuksuz  yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Geziyle ilgili para kaynaklarını sakladı

Adalet Bakanlığı, 2013'te bazı ABD Kongresi üyelerinin Azerbaycan'a  yaptığı bir gezinin finansmanıyla ilgili yasaların ihlal edilmesinden Öksüz'ü  sorumlu tutmuştu.

Bakanlık, Ermenistan'dan ABD'ye iade edildikten sonra Öksüz'ün, Kongre  heyetinin Azerbaycan'a yaptığı gezi ödeneğinin kaynağını sakladığını ve Kongre  Etik Komitesine konuya ilişkin yalan ifade verdiğini, ilk sorgusunda kabul  ettiğini belirtmişti.

Ayrıca Bakanlık, gezi masraflarının Azerbaycan'ın resmi petrol şirketi  SOCAR tarafından finanse edilmesine rağmen Öksüz'ün dış kaynaklardan herhangi bir  para alınmadığına yönelik kasten yalan söylediğine dikkati çekmişti.

Teksas'taki FETÖ yapılanmasına ait Avrasya Amerikalılar Turkuaz  Konseyinin eski başkanı olan Öksüz, ABD tarafından yapılan suçlamalar ve iade  talebi neticesinde Erivan'da 2018 Ağustosu'nda yakalanmıştı.

Öksüz hakkında iddianame

ABD Temsilciler Meclisi Etik Komitesinin, kamuoyunun aydınlatılması  amacıyla dosyaladığı belgelerde Öksüz hakkında yalan ifade vermek, Kongre  üyelerinin gezi masraflarını karşılamak için Azerbaycan hükümetinin kontrolündeki  bir petrol şirketinden aktarılan parayı kullanmak suçlamalarına yer verilmişti.

Öksüz hakkında hazırlanan iddianamede, Öksüz'e maddi vakıaları tahrif  ve örtbas etmek, Kongreye yalan ifade vermek dahil 5 suçlama yöneltilmişti. Etik  Komitesi, 2015'te geziye katılan 10 Kongre üyesi ve 30'dan fazla yardımcının,  Kongre kurallarını "bilerek ihlal ettiğine" ilişkin kanıt bulunmadığına karar  vermişti.

ABD'de kar amacı gütmeyen kuruluşlar, Kongre üyelerine yönelik eğitim  gezilerine sponsor olabiliyor ancak gezi masraflarının kaynağının doğru olarak  belgelendirilmesi gerekiyor.

Türkiye'de Emniyet Genel Müdürlüğü, Öksüz'ün ABD'nin yakalama emrine  istinaden Ermenistan'da yakalandığına ilişkin basında yer alan haberler üzerine,  Ermenistan İnterpol biriminden bilgi talep edildiği ve konunun takip edildiği  açıklamasını yapmıştı.

Öksüz'ün 1,7 milyon dolarlık evi

Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi öncesi veya sonrasında ABD'ye  kaçan FETÖ üyelerinin ülkedeki lüks yaşamları görüntülenmişti.

Türkiye karşıtı çıkışlarıyla tanınan Amerikalı senatörlerle de yakın  ilişkisi bulunana Öksüz de örgütün ülkede uzun süredir yaşayan isimleri arasında  yer alıyordu. AA, Öksüz'ün Virginia eyaletinin Arlington kentinde piyasa değeri  yaklaşık 1,7 milyon dolar olan müstakil evinin görüntülerini paylaşmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!