Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Felaket senaryoları üretmek yerine tedbir almalıyız

SP İnegöl Belediye Meclisi üyesi ve Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Özgür Öztürk, felaket senaryoları üretmek yerine tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Felaket senaryoları üretmek yerine tedbir almalıyız

Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu'nun, "Bursa'da muhtemel bir depremin 6,5 ila 7 şiddetinde olmasını tahmin ediyoruz" şeklindeki sözlerini değerlendiren Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Özgür Öztürk, belediye meclisi bünyesinde komisyonun kurulmasının hemen ardından depremle alakalı çalışmaların başladığını bildirerek, "İlk çalışmamızda, İnegöl'de çok katlı binaların sayılarını tespit ettik. 4 katlı bina sayısı 3 bin, 5 katlı bin 200, 6 katlı 190, 7 katlı bina sayısı ise 4 adet. Evvela kamu binalarının sağlamlıkları ile alakalı çalışma yapacağız. Kamunun kullandığı binalardan işe başlamak çok mühim. Bunların dışında binaların alt katlarında faaliyet gösteren alışveriş merkezleri var" dedi.
İlk etapta kamu binaları, zemin katlarda bulunan alışveriş merkezleri ve 5, 6 ve 7 katlı binaların dayanıklılık testini yapacaklarını anlatan Öztürk, "Bu binaların sayısının az olması ve kamunun daha yoğun olduğu yerler olduğu için bu çalışmayı öne çektik. İnsanları 'yakın zamanda deprem olacak' diye korkutmak yerine tedbir alınması lazım. Reyting uğruna ne zaman deprem olacak diye tahminlerde bulunmamalı. Bu konuda tedbir alacak olan yerel ve genel idarelerdir" diye konuştu.
Deprem konusunda dayanıklılık testi yaptırmak ve bunun gibi çalışmalar yapmak için belediyenin belli bir bütçe ayırması gerektiğinin altını çizen Öztürk, "Dayanıklılık testi yapılması konusunda komisyon olarak elimizi çabuk tutmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızın yapılması için en kısa zamanda projemizi tamamlayıp meclise sunacağız. Meclis kabul etmesi halinde bir bütçe ayrılacak ve çalışmalar yapılacak. Aynı zamanda komisyon olarak Marmara depreminden etkilenin Yalova ve çevresinde incelemelerde bulunacağız" şeklinde konuştu.
Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü:
"İnsanları korkutmamak lazım. İnsanlara bir çözüm yolu sunmadan deprem olacak diye açıklama yapmak yanlış. Bizim alınacak tedbirler hakkında konuşmamız lazım. Olacak diye felaket senaryoları çizmektense, alınacak tedbirler noktasında bilgilendirme yapmak lazım".

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!