Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

FED en çok Türkiye'yi vuracak

FED'in fitili ateşlemesi ile piyasalar farklı spekülasyonlar ile çalkalanmaya başladı

FED en çok Türkiye'yi vuracak

 

Geçtiğimiz hafta FED Başkanı Bernanke'nin varlık alımlarının sınırlandırılması konusunda verdiği sinyaller bütün piyasaları tedirgin etti.

Süreçten en çok kimin etkileneceği noktasında çeşitli yorumlar gelirken en çok dikkat çeken ise Barclasy'den gelen rapor oldu.

Son günlerde dış piyasalardan negatif ayrışan BIST 100 endeksi FED'in olası hamlesinden en çok etkilenecek yer olarak lanse edildi.

Barclays, ABD verilerinde toparlanma ve FED çıkış stratejisi baz alındığında hangi varlık sınıfının FED'in genişleme ve daralmasına ne kadar hassasiyeti olduğunu ortaya koydu.

Birinci, ikinci ve üçüncü parasal genişlemeye varlık sınıflarının ne kadar tepki verdiğinin gösterildiği grafiğe göre, Euro Bölgesi tahvilleri, MSCI gelişen ülkeler ve  gelişmiş ülke hisse senetleri en çok tepki veren grubun başında geliyor.

Barclays'e göre, FED'in tahvil azaltımına gitmesi durumunda en çok etkilenecek varlık sınıflarının başında Türk hisse senetleri geliyor. Türk hisse senetlerini, Avrupa şirket tahvilleri ve S&P mali endeksinin ardından bakır ve Brent petrol takip ediyor.

Barclays, FED'in tahvil alımında karar değişikliğine gideceği görüşünde olan yatırımcıların, FED'e karşı yüksek esnekliği olan ve değerlemelerin pahalı olduğu varlık sınıflarında kısa pozisyona geçmeyi göz önünde bulundurmaları gerektiğini bildirdi. Türk hisse senetlerinin hassas göründüğüne dikkat çeken kurum, risk portföylerini korumak için kısa pozisyonların göz önünde bulundurulabileceğini ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!