Fed'den 'iyimserlik azaldı' açıklaması

ABD Merkez Bankasından (Fed), Amerikan iş dünyasındaki iyimserliğin, gümrük tarifelerine yönelik belirsizlik, artan faiz oranları ve emek piyasasındaki arz eksikliği nedeniyle azaldığı bildirildi.

Fed'den 'iyimserlik azaldı' açıklaması

Fed, Amerikan iş dünyasının nabzını tutan "Bej Kitap" raporunun Aralık  2018 sayısını yayımladı. 

Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, ekonomik  aktivitelerin çoğu bölgede ılımlı hızda artmaya devam etmesine karşın Dallas ve  Philadelphia bölgelerindeki büyümenin bir önceki rapora kıyasla yavaşladığı  kaydedildi.  

Raporda, ABD yönetiminin gümrük tarifelerinin imalatçılar için endişe  kaynağı olmayı sürdürmesine rağmen sektördeki genişlemenin devam ettiği ifade  edildi.  

Tüketici harcamalarının gücünü koruduğu vurgulanan raporda, konut  sektöründeki zayıflığın ise sürdüğü belirtildi.  

"İYİMSERLİK AZALDI"

Raporda, en çok dikkati çeken nokta ise iş dünyasındaki iyimserliğin  azalmasına yönelik şu değerlendirme oldu: 

"Birçok şube şirketlerin pozitif yaklaşımını sürdürdüğünü rapor etti  ancak iyimserlik bazı bölgelerde firmaların gümrük tarifelerine yönelik  belirsizlik, artan faiz oranları ve emek piyasasındaki kısıtlamalarına yönelik  bildirimleriyle azaldı."  

"FİYATLAR TARİFELER NEDENİYLE YÜKSELDİ"

Raporda, istihdamın ülke genelinde sıkılaşmaya devam ettiği ve çeşitli  meslek kollarında yaşanan ciddi arz eksikliğinin üretim kapasitesini sınırladığı  bildirildi. Ücretlerin, arz eksikliği nedeniyle yavaşlayan istihdam artışına  rağmen eskisine kıyasla daha hızlı yükseldiği de rapora yansıdı.  

Ayrıca, ürün fiyatlarının tüm bölgelerde yükselmeye devam ettiğine  işaret edilen raporda, "girdi fiyatlarının ürün fiyatlarındaki artıştan daha  hızlı yükseldiği" tespitine yer verildi. 

Bej Kitap'taki analizler, Fed'in para politikalarını belirleyen  Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor. 

FOMC'nin bu yılki sekizinci ve son toplantısı 18-19 Aralık  tarihlerinde Washington'da yapılacak. Piyasaların bu toplantıda faiz  artırılmasına verdiği olasılık yüzde 80 civarında seyrediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!