Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Fatih'in Bosna'nın fethinde söylediği marş

Fatih Sultan Mehmet, 1463'te fethettiği Bosna Hersek'e ordusuyla bu marşı söyleyerek girmiş.

Fatih'in Bosna'nın fethinde söylediği marş

Fetih sonrası İslam'la tanışan ve dünden bugüne dinlerine sımsıkı sarılan Boşnaklar, 1993'teki savaşın acılarını yüreklerinde taşımaya devam ediyor. Ancak son yıllarda Bosna'da özellikle kültürel alanda güzel şeyler de oluyor.

BOŞNAK, SIRP VE HIRVAT GENÇLERİNDEN FATİH SULTAN MEHMET KOROSU
Haber7'nin haberine göre; savaş coğrafyasının üç halkı, Boşnak, Sırp ve Hırvat çocuklardan oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu, korkunç savaşın öncesinde yüzyıllardır yaşanan kardeşliği yeniden inşa etmek için ortaya çıktı.

Bosna Müzik Akademisi'nde okuyan 6 ve 16 yaşarası öğrencilerden oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu, 8 yıldır her hafta sonu gerek Boşnaklara gerekse de ülkeyi ziyarete gelen Türkler'e unutulmaz anlar yaşatıyor.
FATİH'İN BOSNA'YA GİRERKEN SÖYLEDİĞİ MARŞ
Bosna Hersek'in Jajce Belediyesi'yle kardeş belediye olan Sultanbeyli Belediyesi ekibinden aralarında Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, meclis üyeleri ve gazetecilerin olduğu kafile de dün akşam bu koronun muhteşem dinletisini izledi.

Konserde en dikkat çeken eser ise Fatih Sultan Mehmet'in 550 yıl önce, Bosna'yı fethettiği gün askerleriyle şehre girerken söylediği, aslı ilahi olan Ders u Delüm marşı oldu. İlahi, ayrıca Bosna Hersek'in ilk öğrendiği dini ezgi..

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!