Fatih Altaylı'ya "hakaret ve tehdit" suçlamasıyla iddianame

Gazeteci Fatih Altaylı hakkında, Nişantaşı'nda aracının park edilmesiyle ilgili tartıştığı polis memuruna hakaret ettiği ve tehditte bulunduğu iddiasıyla 1 yıl 8 aydan 4 yıl 4 aya kadar hapis cezası talebiyle iddianame hazırlandı.

Fatih Altaylı'ya ''hakaret ve tehdit'' suçlamasıyla iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede,  İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde polis memuru olarak görev yapan  müşteki Abdullah Kesercioğlu'nun, 16 Ekim saat 11.30 sıralarında, "Harbiye  Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi'nde çok sayıda yasak park" anonsu gelmesi üzerine,  ekiplerle birlikte bu bölgeye gittiği ve burada park etmiş araçlardan içinde  sürücüsü bulunanlara uyarı yaptığı, içinde sürücüsü bulunmayanlara ise cezai  işlem uyguladığı aktarıldı.

Müşteki Kesercioğlu'nun olay yerinde park halinde bulunan araç  içindeki tanık Kenan Güngör'e (Altaylı'nın şoförü) aracını çekmesini söylediği,  Güngör'ün de "aracınFatih Altaylı'ya ait olduğunu, ceza yazamayacağını" söyleyip  aracını kaldırmadığı bildirilen iddianamede, müştekinin Güngör'ün sürücü  belgesini alarak "duraklama ihlali, uyarı ve ikazlara uymamak" maddelerinden  cezai işlem uyguladığı ifade edildi.

"Altaylı, müştekiye alenen hakaret etti"  

Cezai işlemin ardından, müşteki yoldaki diğer araçlara uyarıda  bulunduğu sırada Fatih Altaylı'nın olay yerine geldiği belirtilen iddianamede,  Altaylı'nın "Aracım orada hasta bekliyor, insan olsanız azıcık halden  anlarsınız." diyerek polis memuru ile tartışmaya başladığı anlatıldı.

Daha sonra Altaylı'nın müştekiyi tehdit ettiği ve çeşitli hakaretlerde  bulunduğu kaydedilen iddianamede, ifadesi alınan müşteki Keserlioğlu'nun  şüpheliden davacı olduğunu beyan ettiği bildirildi.

Altaylı: "Görevlinin yüzüne söylenmiş hakaretim yok"

Şüpheli Fatih Altaylı'nın ifadesine de yer verilen iddianamede,  Altaylı'nın ifadesinde özetle "Olay tarihinde eşinin akşam yemeğinden dolayı  zehirlendiği, bütün gece kustuğu, telefonla aradığı doktorun hastaneye  getirilmesini söylemesi üzerine saat 10.24'de şoförü Kenan Güngör'ü arayıp  çağırdığı, şoförün kendisini araması üzerine saat 11.10 sıralarında eşini kapının  önüne indirdiği, ancak aracın gelmediği, şoförü tekrar arayıp, 'nerede olduğunu'  sorduğu, onun da 'görevli polislerin kendisini durdurmadığı, ehliyetini  aldıkları, itfaiyenin oradan döndüğü' cevabını vermesi üzerine görevli polis  memurunun yanına gittiği" yönünde beyanda bulunduğu aktarıldı.

İddianamede, Altaylı'nın yaşanan tartışmayla ilgili de "Polis  memuruna, 'hastam var, baygın vaziyette duruyor, kaldırımın kenarında oturuyor.'  dedim. Polis memuru yakışıksız bir tavırla, 'böyle bir şeye izin veremeyeceğini'  söyleyerek, 'hastan varsa ambulans çağır.' dedi. 'Ambulansın buraya gelmesi bir  saati alır, kadın ölsün mü?' diye sorunca da bana, 'Beni ilgilendirmez.' yanıtını  verdi. Ona, 'Üniforma giymekle polis olunuyor ama üniforma giymekle insan  olunmuyor, önce insan olmayı öğrenmeniz lazım, vatandaşa yardımcı olmanız lazım.'  dedim. Polis memuru, 'Bana adamlık mı öğretiyorsun?' diye sordu. 'Adamlık değil  insanlık öğretiyorum.' ifadesini kullandım, tartışmanın büyümemesi için olay  yerinden uzaklaşıp kendi kendime söylenirken, bazı hakaretler savurdum. Ancak  görevlinin yüzüne söylenmiş bir hakaretim yok." şeklinde beyanda bulunduğu  bilgisi verildi.

Tanık Güngör'ün ifadesinin de yer aldığı iddianamede, CD izleme  tutanağına göre görevli polis memuru Kesercioğlu'nun arkası dönük bir vaziyette  durduğu, Altaylı'nın sağ kolu havada işaret parmağıyla bir şeyler söylediği,  memurun motoruna doğru gittiği ve polis memurunun arkasından "Haysiyetsiz  adamlar..." şeklinde konuştuğunun belirlendiği aktarıldı.

Şüpheli Altaylı'nın, "kamu görevlisine hakaret ve tehdit" suçlarından   1 yıl 8 aydan 4 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilen iddianame,  başsavcılık onayından sonra İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!