Fast food çalışanları eylemde

ABD'de, fast food (hazır yemek) çalışanları ücret artış talebiyle ülkenin yaklaşık 60 kentinde protesto gerçekleştirdi.

Fast food çalışanları eylemde

 

 

Makul ücret talebiyle işverenlerle masaya oturabilecek bir sendika isteyen fast food çalışanlarının yaklaşık bir yıl önce başlattığı kampanya, ülkenin en geniş katılımlı protestolarından birine dönüştü.

Asgari ücretli diğer sektör çalışanlarının da desteklediği fast food işçileri, Mc Donald's, Burger King, KFC, Wendy's ve Taco Bell gibi zincir restoranların önlerinde ortalama 8,94 dolar olan saatlik ücretlerinin 15 dolara yükseltilmesini talep etti.

Eylemler sırasında söz konusu restoranların eksik personelle hizmet vermeye devam ettikleri ancak Milwaukee, Detroit ve St. Louis'de bazı restoranların çalışanların gösterilere katılması nedeniyle kapandığı belirtildi.

3,5 MİLYON KİŞİLİK SEKTÖR

New York'taki protesto ise Union Meydanı'nda yapıldı. Meydanı dolduran eylemcilere, bazı New York belediye başkan adayları, sanatçılar, aktivistler ve Wall Street'i İşgal Et (Occupy Wall Street) oluşumu destek verdi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteri yaklaşık 1,5 saat  sürdü.

Protesto sırasında, "Ne zaman savaşırsak kazanırız", "Yaşanabilir bir ücret" ve "Adalet istiyoruz" sloganları atıldı.

Taşıdıkları pankartların dikkat toplaması için farklı kostüm ve aksesuvarlar kullanan eylemciler renkli görüntüler oluşturdu.

ABD'de fast food sektöründe yaklaşık 3,5 milyon kişi çalışıyor. Asgari ücretin saatinin 7,25 dolar olduğu ülkede fast food çalışanları ortalama 8,94 dolar kazanıyor. Fast food sektörü yılda yaklaşık 200 milyar dolarlık bütçeye sahip.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!