FARC'ın iki üyesine suikast

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) silah bıraktıktan sonra kurduğu siyasi parti olan Toplumun Alternatif Devrimci Gücünün (FARC) iki üyesi seçim kampanyası yürüttükleri bölgede suikast sonucu hayatını kaybetti.

FARC'ın iki üyesine suikast

Antioquia yönetim bölgesine bağlı Peque kentinde seçim çalışması  yürüten FARC üyeeri Wilmar Asprilla ve Angel de Jesus Montoya Ibarra'ya suikast  yapıldı. Asprilla ve Ibarra bu olay nedeniyle yaşamını yitirdi.

FARC'ın, bu yönetim bölgesi için aday gösterdiği Wilmar de Jesus  Cartagena Durango'nun seçim kampanyasında görev yapan iki üyesinin öldürülmesi  partide büyük tepkiye neden oldu. Birleşmiş Milletler (BM) Kolombiya Doğrulama  Misyonu da yayımladığı yazılı açıklamayla olayı kınadı.

Açıklamada ölümlerin "derin bir endişe" ile karşılandığına dikkat  çekilerek, yetkililerden serbestçe siyaset yapma hakkının garanti edilmesi için  gerekli tüm önlemlerin alınması istendi.

BM Misyonu ayrıca FARC'ın üyelerinin öldürülmesinin Kolombiya'da 2018  seçim takvimindeki ilk ölümcül saldırı olduğu vurgulandı.

Yerel basında, Kolombiya'daki sol siyasi hareketlerden Marcha  Patriotica'nın verilerine dayandırılan haberlerde ise Ekim 2016'dan bu yana 54  FARC mensubunun suikasta uğradığı kaydedildi.

Kolombiya'daki eski paramiliter unsurlardan oluşan narkotrafik suç  örgütü Clan del Golfo kısa bir süre önce FARC mensuplarını tehdit etmişti.

Toplum liderlerine ve FARC mensuplarına yönelik suikastlar, 4 Ocak'ta  Cartagena kentinde hükümet ve FARC temsilcilerinin bir araya geldiği buluşmada da  konuşulmuş, Devlet Başkanı Juan Manuel Santos bu olayların önüne geçmek için  hızlı ve etkili çalışılacağını belirtmişti. Bu toplantıya uluslararası garantör  olarak eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica ile eski İspanya Başbakanı Felipe  Gonzales de katılmıştı.

FARC'ın silahsızlandırılması süreci

Devlet Başkanı Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono arasında başkent  Bogota'daki tarihi Colon Tiyatrosu'nda imzalanan barış anlaşması çerçevesinde  silah bırakma aşamasına, bütün militanlar toplanma alanlarına vardıktan sonra 1  Mart 2017'de geçilmişti.

FARC, 17 Mart'ta 140 silahını BM Ateşkesi İzleme ve Doğrulama  Mekanizmasına teslim ederek 50 yılı aşan çatışma geçmişinde ilk kez silah  bırakmıştı.

Mayıs ayında sona ermesi gereken silah bırakma süreci, tarafların  aldığı ortak kararla 20 Haziran'a kadar uzatılmıştı.

BM'nin 2 Haziran'da FARC'ın silahlarını toplamaya hazır olduğunu  açıklamasının ardından hızlanan süreçte kuruluş, 18 Haziran'da silahların yüzde  60'ını teslim aldığını duyurmuştu.

Mesetas kentindeki La Guajira toplanma alanında yapılan ve FARC'ın son  silahlarının da teslim alındığı 27 Haziran'dan sonra örgütün kırsaldaki mühimmat  depoları güvenlik güçleri nezaretinde BM gözlemcileri tarafından imha edilmeye  başlanmıştı.

BM, 10 Temmuz'da bu ülkede eylül ayının sonunda görevine başlayacak ve  sivil çalışanlardan oluşacak yeni bir misyon oluşturma kararı almıştı.

Af tartışmaları ve örgüt üyelerine düzenlenen suikastların  geciktirdiği sürecin sonunda, Guajira yönetim bölgesine bağlı Fonseca kenti  kırsalındaki Pondores toplanma alanında yapılan ve Santos'un katıldığı törenle  örgütün silahlarının yüklü olduğu son konteyner de kamptan çıkarılmıştı.

Bu arada FARC, 27 Ağustos'ta siyasi parti olma yolundaki ilk adımını  atarak başkent Bogota'da kuruluş kongresi düzenlemişti. Örgüt, FARC kısaltmasını  kullanmaya devam edebilmek için İspanyolca "Fuerza Alternativa Revolucionaria del  Comun" (Toplumun Alternatif Demokratik Gücü) ismini almıştı. Yeni siyasi parti  FARC, ülkede gelecek yıl yapılacak seçimler için liderleri Londono'nun devlet  başkanı adayı olduğunu açıklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!