"Faizler yükselirken roket ama düşerken paraşüt hızı"

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine rağmen özel bankaların kredi faizlerini uygun seviyelere düşürmediğini savunan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Özel sektör bankaları, bu işte biraz daha geriden geliyor. Özel bankalar, faizler yükselirken roket hızıyla yükseltti ama düşerken paraşüt hızıyla düşürüyor" dedi.

''Faizler yükselirken roket ama düşerken paraşüt hızı''

Son dönemde faizlerde yaşanan gevşeme, özellikle iş dünyası tarafından yakından takip ediliyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Önemli bir iyileşme var ama şu anki seviyeler insanların günlük ihtiyaçlarını veya cari süreçlerini yürütmek için iyi midir, ne kadar iyidir, tartışmak lazım. Finansman maliyetinin yatırım yapılabilir bir seviyeye gelmesi gerekiyor. Hâlâ bu oranlar yatırım için cazip değil" dedi.

Dünya gazetesinin haberine göre Avdagiç, "İki konu eş zamanlı olarak iyileşmeli. Bir taraftan enflasyonu düşürerek faiz oranlarını aşağı çekmeliyiz. Bir taraftan da mutlaka gerekli adımları atıp, CDS risk primimizi hızla 200'ün altına, 100-150'lere düşürmeliyiz. O CDS'ler bizim için çok ciddi bir maliyet kaynağı" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine rağmen özel bankaların kredi faizlerini uygun seviyelere düşürmediğini savunan Avdagiç, şöyle devam etti:

"Özel sektör bankaları, bu işte biraz daha geriden geliyor. Özel bankalar, faizler yükselirken roket hızıyla yükseltti ama düşerken paraşüt hızıyla düşürüyor. Allah'tan kamu bankaları daha hızlı reaksiyon gösteriyor. Özel sektörün de hızlıca kamunun ortaya koyduğu rakamlara yaklaşacağını ümit ediyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!