Faizler politik gerilim ile tırmanışa geçti

Euro Bölgesi'nde politik gerilim artarken bu sürecin etkileri ekonomi üzerinde de kendisini göstermeye başladı.

 Faizler politik gerilim ile tırmanışa geçti

Avrupa'da gözler iki ülke üzerine kilitlenmiş durumda. Hem İspanya hem de İtalya'da skandallar politik gerilim yaratırken bu olumsuzluk ülkelerin tahvil faizlerinde kendisini gösteriyor. Ülkelerin endekslerinde de satış baskısı haftanın ilk işlem gününde artış gösterdi.

Geçtiğmiz hafta El-Pais gazetesinde Başbakan Rajoy'un gizli hesaplardan rüşvet aldığına dair belgelerin yayınlanması sonrasında ülkede gerilim tırmanırken, Rajoy'un istifa etmesi gerektiği noktasında seslerin arttığı gözleniyor.

Buna ek olarak diğer sorunlu ülke İtalya'da ise Monte Dei Paschi skandalı sonrasında Berlusconi'nin  baskıları seçim anketleri üzerinde etkili olmaya başladı. Skandalı taze tutan Berlusconi medyasının da etkisi ile lider Bersani ile arasındaki farlı 5 puana indiren eski lider ay sonunda yapılacak olan seçimler öncesinde elini güçlendiriyor.

İtalya Başbakanı Mario Monti, eski başbakan Silvio Berlusconi'nin geçen yıl yürürlüğe konan emlak verğisini geri ödemeyi önererek seçmenlerden oy toplamaya çalıştığını söyledi. Monti yaptığı açıklamada, "Berlusconi, İtalyanların oylarını para ile satın almak istiyor" diye konuştu.

Bölgede olumsuzluğu destekleyen bir başka gelişme ise Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'nin euro bölgesi için krizin hala son bulmadığı yönünde yaptığı açıklamalar oldu.

Bu olumsuzlukların ışığında geçtiğimiz Temmuz ayında ECB Başkanı Draghi'nin euronun kurtarılması için ne gerekiyorsa yapılacağını söylemesi ile tahvil faizlerinde yaşanan rahatlamanın yeniden riske girdiği gözleniyor.

Haftanın ilk işlem gününde hem İspanya hem de İtalya tarafında endekslerde satış baskının yüksek olduğu gözlenirken, daha büyük önem arz eden tahvil faizleri tarafında yeniden yükseliş dikkat çekiyor.

Avrupa borsalarının açılışı ile İspanyol 10 yıllık tahvil faizi 3 baz puanlık artış ile yüzde 5.23'e yükselirken açılış sonrasında ilk bir saatte artış 10 baz puanın üzerine geldi. Faiz ise yüzde 5.42'ye yükseldi.

İtalya tarafında da ilk etapta 4 baz puanlık artış ile açılan 10 yıllık tahvil faizlerinde 9 baz puanlık artış sonrasında yüzde 5.42'ye yükseldi. 

Avrupa'da önemli takip noktalarında biri de İngiltere. Ülkenin AB'den çıkıp çıkmayacağı yönündeki tartışmalar orada da faizleri oynattı. İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinde faiz 30 nisan 2012'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!