Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Faiz BIST'i zorluyor

ABD'de yükselen faizler yurtiçinde de faizin yükselmesine neden olurken gelişmelerin ışığında BIST 100 89 bin puanın altına geriledi.

Faiz BIST'i zorluyor

Dün ABD'den gelen beklentilerin çok üzerinde gelen veriler geçtiğimiz hafta yapılan tahvil alımlarının azaltılacağı algısını güçlendiriyor.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü FED Başkanı Bernanke'nin birkaç ya sonra tahvil alımlarını azaltılabileceğini açıklaması sonrasında yükselişe geçen faizler içerde de etkisini gösteriyor.

ABD'de yeni günde yüzde 2 üzerindeki gösterge tahvil faizlerinin etkisi ile içeride 2 yıllık gösterge tahvillin bileşik faizi yüzde 5.42 seviyesine yükselirken, 10 yıllık tarafında ise yüzde 6.54 ile yılın en yüksek seviyeleri görülmüş oldu.

New York FED'in piyasa yapıcılara ile gerçekleştirdiği ankette tahvil alımlarının ne zaman azaltılacağı sorusunda gelen cevaplar bir önceki çalışmaya göre öne çekildi. 

FED'in ABD faizlerinde yükseliş ile dolar değer kazanırken diğer para birimlerine satış gelirken hisse senetlerine satış geliyor.  Yeni günde BIST 100 yüzde 0.90'lık düşüş ile 89.111 seviyesinden güne başlarken açılışın hemen ardından endeks yüzde 1.67'lik kayıp ile 88.404 puana geriledi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!