Facebook ücretli mi oluyor?

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook'un, platformdaki bazı özellikleri kullanmak isteyen kullanıcılara abonelik ücreti uygulaması başlatmak için bazı yöntemler aradığı duyuruldu.

Facebook ücretli mi oluyor?

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook'un, platformdaki bazı özellikleri kullanmak isteyen kullanıcılara abonelik ücreti uygulaması başlatmak için bazı yöntemler aradığı duyuruldu.

Fakat daha önceki yıllarda safsatadan öteye gitmeyen söylentiler artık gerçeğe dönüşebilir. 

Kaliforniya merkezli sosyal medya platformu Facebook, kullanıcıların bazı özelliklere erişimi için abonelik sistemi getirebilecek bazı yollar aradığı ortaya çıktı.

Aylık 2.2 milyar aktif kullanıcısı olan ve gelirini platformda yayınlanan reklamlar sayesinde elde eden Facebook son aylarda Cambridge Analytica veri skandalının patlak vermesiyle gündeme gelmişti.

Cambridge Analytica veri skandalı nedir?

İngiltere merkezli siyasi danışma firması Cambridge Analytica şirketinin eline geçen 87 milyon kullanıcının verisi Facebook'un başına büyük dert açmış ve şirket birdenbire kendisini büyük bir skandalın ortasında, kurucusu Mark Zuckerberg de mahkemenin karşısında bulmuştu.

Dahası Facebook Avrupa Birliği'nde yaşayan 2.7 milyon kullanıcının da veri skandalından etkilenmiş olabileceğini duyurmuştu.

Facebook veri skandalının baş aktörleri kimler?

Facebook CEO'su Zuckerberg, platformun skandaldaki rolü sebebiyle kullanıcılardan özür dilemişti.

ABD Senatosu'nda veri skandalı ile ilgili ifade veren Zuckerberg, platformun paralı abonelik konusunu düşündüğüne dair bazı ipuçlarını da vermişti.

Facebook'un bazı özellikleri abonelik sistemi ile paralı hale getirmesi, sosyal medya ağının kullanıcı verilerini de paraya dönüştürmek için kullanabileceği algısı yaratsa da Zuckerberg, Facebook'un her zaman ücretsiz versiyonunun da bulunacağını söyleyerek gönüllere biraz da olsun su serpti.

Mark Zuckerberg mahkemede özel bilgilerini paylaşmaktan çekindi!

Facebook COO'su Sheryl Sandberg'in de bu konu üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor.

Sheryl Sandberg, yatırımcılara yönelik bir konuşmasında şirketin abonelik gibi sistemleri her zaman düşündüğünü ve her zaman her şeyi düşünmeye de devam edeceğini açıklamıştı.

Sheryl Sandberg'in bu açıklamayı Zuckerberg'in senato önünde verdiği bazı imaların hemen ardından yapması da dikkat çekici bir başka detay.

Facebook'un hangi özelliklerinin ücretli olabileceğine dair henüz net bir açıklama yapılmadı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!