"Facebook şifremi kaybettim, şifremi bulun"

DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) 115 İmdat Hattı'na yapılan ihbarlar her geçen yıl artıyor. Çoğunluğunu asayiş ve trafik olaylarının oluşturduğu ihbarlar arasında ilginç ve trajikomik olanlarda yer alıyor.

''Facebook şifremi kaybettim, şifremi bulun''

Yapılan bazı ihbarlarda, "15 dakika oldu çocuğum hala eve gelmedi. Oradaki Mobese kameralarına bakın nerede?", "Köy ağasıyım ben marabalarım var. Dolandırıldım, bunları yakalayın", "Şu an koordinasyonları veriyorum. helikopter yan gidiyor. Her an düşebiliriz bizim yerimizi tespit edin. Bize yardım edin", "Facebook şifremi kaybettim, şifremi bulun" diyenler oldu.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü KGYS Merkezi, 155 Polis İmdat Hattı'na yılın ilk 2 ayında  21 bin 276 ihbar yapıldı. Günde yapılan 900 kadar çağrının 500'ünü ihbarların oluşturduğu belirtildi. KGYS Şubesi Amiri İshak Çelik, 155'e 2012 yılında 100 bin 400 ihbar yapıldığını bunların çoğunluğunun asayiş ve trafik ile aralarında kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp dolandırılmak istenenler olduğunu söyledi. KGYS birimi olarak halkın huzur ve güveni sağlamak amaçıyla gelen ihbarları anında değerlendirdiklerini ve ekipleri yönlendirdiklerini belirterek şöyle dedi:

"2011 ile 2012 yıllarındaki ihbarlara baktığımızda yüzde 40'lık artış olduğunu görmekteyiz. Bu da vatandaşımızın 155'i gün geçtikçe daha istekli aradığını gösteriyor. Bu Emniyet olarak bizim için sevindirici bir durumdur. 2 ayda yaklaşık 21 bin ihbarın büyük çoğunluğu asayişı, değerleri ise trafik olayları olmaktadır. Asayiş olaylarındaki ihbarların en önemlileri dolandırıcılık, kontör dolandırıcılığı gibi ihbarlardır. Buraya gelen çağrıları ihbar otomasyon sistemiyle kanal operatörlerimiz anlık olarak çağrıyı görür ve ilgili bölge ekiplerini sevk ederler. Sistem bu şekilde işliyor. Bölge ekiplerimizde en geç 2-3 dakika içerinde olay yerinde olmaktadır. Her yaş grubundan insanlar arıyor."

KÜRTÇE KONUŞANLARA KÜRTÇE BİLEN POLİS

Gelen Kürtçe ihbarları da değerlendirdiklerini kaydeden Çelik,, "Birimizde her vardiyada Kürtçe bilen personel var. Vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Her geçen gün asılsız ihbar sayısının düşmesi vatandaşlarımızın bilinçli olduğunu göstermektedir. Zaten asılsız ihbarı tespit etmemiz çok uzun sürmüyor" dedi.

Diyarbakır 155 Polis İmdat Hattı'nda görev yapan polis memurları yapılan ihbarlar arasında ilginç ve trajikomik olanlarında bulunduğunu anlattı. Hattı yanlız yaşayıp, sohbet için arayanlar bulunduğu belirtilirken, bazı ihbarların yerini anlamak için dakikalarca dinledikleri ifade edildi. Bunlar arasında şu örnekler yer aldı:

- 15 dakika oldu çocuğum hala eve gelmedi. Oradaki Mobese kameralarına bakın nerede?

- Köy ağasıyım ben marabalarım var. Dolandırıldım, bunları yakalayın.

- Şu an koordinasyonları veriyorum. Helikopter yan gidiyor. Her an düşebiliriz bizim yerimizi tespit edin. bize yardım edin. (Sürekli arayan ve psikilojik tedavi gören bir pilot)

- Facebook şifremi kaybettim, şifremi bulun

- Ağabey, kolay gelsin ben bir soru çözüyorum. Sorunun cevabını bulamadım yardımcı olabilirmisiniz? (13 yaşında ortaokul öğrencisi: Polis Fen bölümü mezunu olduğunu belirterek, sorunun çözümünde öğrenciye yardım ediyor)

- Burada ölü var? (Polis memuru nerede olduğunu soruyor)

- Mezarlık

- Burada hap satılıyor (Polis memuru nerede olduğunu soruyor)

- Eczane

- Ezan ne zaman okunacak?

- Saat kaç?

- Benim kimsem yok, canım sıkılıyor sohbet edebilirmiyiz?

- Köpeğim tuvaletini yapamıyor. Ekip gönderirmisiniz?

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!