F-35'lerde kritik açıklama!

F-35 Ortak Program Ofisi, tüm F-35 ortaklarıyla mevcut program planlarını sürdüreceğini ve gelecekteki politika talimatlarına uyacağını açıkladı.

F-35'lerde kritik açıklama!

F-35 Ortak Program Ofisinden (JPO), tüm F-35  ortaklarıyla mevcut program planlarının sürdürüleceği ve gelecekteki politika talimatlarına uyulacağı bildirildi. 

Merkezi başkent Washington'a yakın bir mesafede Virginia eyaletinin  Arlington kentinde bulunan JPO Halkla İlişkiler Birimi, F-35 konusuyla ilgili  yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, F-35 Ortak Program Ofisinin, 2019 Ulusal Savunma Yetki  Yasası'nda (NDAA) belirtildiği üzere, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin  durumu hakkında ABD Savunma Bakanlığının Kongreye rapor sunması gerekliliğini  desteklediği kaydedildi.

JPO açıklamasında, "F-35 Ortak Program Ofisi, tüm F-35 ortaklarıyla  birlikte mevcut program planlarını yürütmeye devam edecek ve gelecekteki politika  talimatlarına gerektiği şekilde uyacaktır." değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'nin de ortağı olduğu programın mevcut durumuna ilişkin olarak  açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk F-35 personelinin Luke Hava Üssü'ndeki eğitimi, NDAA'nın  gerektirdiği şekilde, Savunma Bakanının F-35 raporunu,  izlenecek yola ilişkin  karar verilmesi için Kongreye sunmasına kadar devam edecektir."

Türkiye'de yargılanmasına devam edilen Amerikalı papaz Andrew Brunson'ın durumuna atfen ABD Kongresinde F-35'ler konusunda bazı girişimler  olmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon'un 716 milyar dolarlık 2019 mali yılı  bütçesine ilişkin yasa tasarısını hafta başında imzalamıştı. Söz konusu rapor  Kongreye sunuluncaya kadar F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının geçici  olarak durdurulması öngörülüyordu.

 Yasanın Senatodaki tasarısında, Pentagon'un, Türkiye'nin F-35  programından çıkarılması konusunda bir plan hazırlaması talep ediliyordu. Buna  karşın söz konusu kısım, Konferans Komitesi olarak bilinen Kongredeki uzlaşma  komitesi tarafından tasarı metninden çıkarılmıştı. Türkiye, 2002 yılında katıldığı ABD liderliğindeki çok uluslu müşterek  taarruz programı kapsamında beşinci nesil F-35 Lightining II uçaklardan en az 100  adet almayı hedefliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!