Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Eyüp Sultan Türbesi ziyarete açıldı

RESTORASYAN çalışmaları nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır ziyarete kapalı olan Eyüp Sultan Türbesi, yoğun talep üzerine Ramazan boyunca ziyarete açıldı. Eyüp Sultan Camii'nin imamı tarafından okunan duayla ziyarete açılan Eyüp Sultan Türbesi'ni ziyaret eden bazı vatandaşların duygusal anlar yaşadıkları ve ağladıkları görüldü.

Eyüp Sultan Türbesi ziyarete açıldı

Sabah erken saatlerde Eyüp Cami'sin avlusundaki türbeye gelen vatandaşlar ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, imam eşliğinde dua etti. Restorasyonu devam eden türbenin önünde sıraya giren ziyaretçiler, gruplar halinde içeri alındı. Ziyaretçilerin ve türbenin güvenliği için alanda geçiş koridoru oluşturuldu. Çalışmalardan dolayı içeride bekleme yapılmasına izin verilmeyen vatandaşlar bir kapıdan girip, dua ederek diğer kapıdan çıktı.

Türbede devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, restorasyon çalışmalarının başladığı günden beri vatandaşlardan türbenin açılması için yoğun bir talep aldıklarını belirtti.

Kavuncu, "Restorasyon çalışmaları uzun bir zamandan beri devam ediyor. Türbe, ilk kez bu kadar detaylı ve önemli bir restorasyondan geçiyor. Günümüze kadar hiç restore edilmemişti. Çalışmalar ilk başladığında çinileri tutan ahşapların tamamen çürüdüğünü gördük. Türbedeki orijinal parçalar aslına uygun bir şekilde tamamlanarak, restorasyon bitirilecek. Çalışmalar bir aşamaya gelince Ramazanda burayı ziyaret eden vatandaşlarımızı boş çevirmemek için kısmi olarak açalım istedik" dedi.

Öte yandan türbeyi ziyaret ettiği için çok sevinçli ve mutlu olduğunu söyleyen Gülten Davulcu adlı bir vatandaş gözyaşlarını tutamadı. Türbeyi ziyaret etmek için Alibeyköy'den geldiğini söyleyen Davulcu, "Restorasyon çalışmaları nedeniyle 1,5 yıl sonra tekrar türbemize kavuştuk. Allah İsmail Kavuncu'dan razı olsun" diye konuştu. Türbe, Ramazan boyunca 09.00-12.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!