Eyüp Sultan Türbesi ramazana yetişmiyor

"İstanbul'un manevi mimarı" Eyüp Sultan'ın türbesinin restorasyonu, çinilerin onarımı ve kapsamın genişletilmesi nedeniyle ramazana tamamlanamayacak

Eyüp Sultan Türbesi ramazana yetişmiyor

Eyüp Sultan'ın türbesinin restorasyonu, ince işçilik gerektiren çinilerin onarımı ve kapsamın genişletilmesi nedeniyle ramazana yetiştirilemeyecek. Ramazan ayının önemli ziyaret mekanlarından olan türbeye gelenler, "Hacet Penceresi"nden dua edebilecek.

KUTSAL EMANETLER DEPOYA ALINDI
Fatih Sultan Mehmed döneminde inşa edilen Eyüp Sultan Türbesi, 2,5 yıldır kapsamlı bir restorasyon geçiriyor. İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararları doğrultusunda yürütülen restorasyon kapsamında tarihi nitelikteki bütün kutsal emanetler, Türbeler ve Müzeler Müdürlüğü'nün koruması altında bulunan bir depoda bulunuyor. Her bir noktası nakış işlercesine özenle elden geçirilen türbe, tarihinin en kapsamlı restorasyonunu geçirirken, duvarlarından tavanına, çinilerinden zeminine kadar her bir ayrıntının dikkatle üzerinde özenle duruluyor. Aslına uygun restore edilen türbe, depreme karşı da dayanıklı hale getiriliyor.

10 AY SONRA BİTECEK
Türbenin restorasyon çalışmalarını yürüten Hassa Mimarlık'tan şantiye şefi yardımcısı Şehadet Parlak, restorasyon kapsamında gündemde olmayan ancak çalışmaya başlandıktan sonra bazı problemlerle karşılaştıklarını anlattı. Parlak, "Ekstra bir durum çıkmazsa önümüzde 10 aylık çalışma süremiz var. Bu süre sonunda çalışmalarımızı bitirip, türbeyi teslim etmeyi ümit ediyoruz" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!