EYT'liler dikkat! Bursalı Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun'dan çarpıcı açıklamalar (ÖZEL HABER)

Uzun zamandır gündemde yer alan ve binlerce kişinin beklediği emeklilik konusu bir kez daha gündeme geldi. EYT sorunu için dernekle bir araya gelen Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un hazırlamış olduğu rapor Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Peki, bu raporun içeriğinde neler yer alıyor? Özgür Erdursun, Bursada Bugün'e açıkladı...

EYT'liler dikkat! Bursalı Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun'dan çarpıcı açıklamalar (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

EYT sorununun gündemde geniş yankı bulduğu şu sıralar Bursalı Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği ile bir araya geldi.

Bu toplantıda, hazırlamış olduğu halkın çalışma hayatındaki beklentileri raporunu dernek başkanı Gönül Boran Özüpak'a sundu. Dernek üyeleri tarafından beğeni toplayan çözüm raporu, dernek başkanı tarafından Cumhurbaşkanı danışmanı Vedat Bilgin'e verildi. 

Hazırlanan raporun detaylarını anlatan Erdursunraporun içeriğinde emeklilikte yaşa takılanların sayısı, bu durumun maliyeti, beklentisi ve bunun gibi çözülmesi beklenilen diğer sorunları kaleme aldığını söyledi. Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun beraberinde getirdiği diğer sorunlara da değindiğini belirten Erdursun, "Düşük aylık bağlanması, emeklilerin geçinemediği için iş hayatından çıkamaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan işsizlik sorununa değindim" dedi.

Rapor sunulduktan sonra medyada geniş yankı bulduğunu söyleyen Özgür Erdursun "Vatandaşlardan çok güzel tepkiler aldım. Raporu inceleyenler evet bizim sorunumuz bu, doğru bir analiz, doğru bir rapor olmuş dediler. İlgi giderek büyüyor" dedi.

"AMACIM HEM DEVLETİ HEM DE MİLLETİ DÜŞÜNMEK"

"Bizim amacımız hem devleti hem de milleti düşünmek" diyen Erdursun, devleti zarara uğratmadan vatandaşın da sorununu çözmek istediğini belirtti. Emeklilikte yaşa takılanlarının sayısının herkesçe merak edildiğini söyleyen Erdursun, bu sayının 5 milyon 400 bin kişi olduğunu açıkladı.

"YASA ÇIKARSA HERKES FAYDALANAMAZ"

Söz konusu yasanın çıkması durumunda sayının fazla olması sebebiyle herkesin aynı anda faydalanamayacağını söyleyen Erdursun "Yaklaşık olarak 750 bin kişi emekli olabilecek. Bunun da aylık maliyeti 1 milyar 200 milyon, yıllık maliyeti ise 14 milyar 400 milyon" dedi. 

Olası bir yasa çıkması durumunda kısım kısım emeklilik olabileceğini söyleyen Özgür Erdursun, sürecin 10 yıla yayılabileceğini söyledi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!