Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Evli kadınlar mı daha mutlu bekârlar mı?

Yeni araştırmalar 'evliler daha mutsuz' diyor... Söz sizde!

Evli kadınlar mı daha mutlu bekârlar mı?

Mutluluğu ölçmenin kriteri nedir? En başta bu kriterler sıkıntılı gibi duruyor ama Batılı uzmanlar son yıllarda yoğun olarak bu sorunun cevabını arıyor. Şimdi peşinden koştukları konu ise en çarpıcı ve en tartışmalı 'mutluluk ölçümlerinden' biri: Evli kadınlar mı daha mutlu yoksa bekârlar mı? Yani bir diğer değişle "Bekârlık sultanlık mı?"

British Sociological Association, Nisan ayında bir araştırma gerçekleştirdi. 22 bin evli ve bekâr kadının mutluluk oranları ölçüldü ve Amerika, Bulgaristan, Brezilya ve Meksika gibi geleneksel evlilik anlayışının baskın olduğu ülkelerde, evli kadınların daha mutsuz olduğu sonucu ortaya çıktı. Bununla birlikte, bekâr olmanın da kadınların toplum tarafından "aciz ve zavallı" görülmelerine neden olduğu belirtildi.

EVLİLER DAHA SAĞLIKLI
Evliliğin kadınlar üzerindeki etkileri sadece mutluluk-mutsuzluk ekseninde değerlendirilmiyor. Örneğin, CDC (Sağlık Kontrol Merkezi) tarafından yapılan son araştırmalar, evli kadınların daha sağlıklı olduklarını, sigara içme oranlarının daha düşük olduğunu, alkol bağımlılığı ve psikolojik rahatsızlıkların daha seyrek görüldüğünü gösteriyor.

Yine yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bekâr kadınlar daha mutsuz. Ancak bunun tek sebebi yalnız olmaları değil; bu yalnızlıklarının toplum tarafından onaylanmaması.

Biz haberimizde örnek vermek açısından sanatçı Emre Altuğ ile mutlu bir evliliği olan ünlü manken Çağla Şikel ile müzmin bekâr Paris Hilton'un fotoğraflarını kullandık. Şimdi söz sizde. Evli kadınlar mı daha mutlu bekâr kadınlar mı? Kendi hayatınızı gözden geçirip verin cevabınızı!

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!