Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Evden işe her gün 34 kilometre koşuyor

Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde infaz koruma memuru olarak çalışan lisanslı atlet İlhan Koç (52), servis olmasına rağmen spor yapmak için her gün, evden işe 2,5 saat süren 34 kilometrelik yolu koşarak gidip geliyor.

Evden işe her gün 34 kilometre koşuyor

Ortaokulda koşmaya merak salan, Kıtalararası Avrasya Maratonu dahil birçok müsabakaya katılan, bu yarışlarda çeşitli dereceleri olan ve yaklaşık 35 yıldır atletizmle uğraşan Koç, haftada ortalama 200 kilometre katediyor. Antrenman sahası olarak parkları, yeşil alanları tercih eden Koç, yaz-kış demeden her gün işe koşarak gidip geliyor. İzin günlerinde de spor yapmayı ihmal etmeyen Koç, Bursa merkezden bazen Mudanya, Gemlik'e, bazen de Uludağ'a koşuyor.
    
     -26 günde 2 bin 150 kilometrelik parkur-
    
     Memleketi Sivas'ta ortaokula giderken koşuda okul birincisi olan Koç, ardından koşmayı bir daha bırakmadı. Daha sonra il birinciliğini elde eden Koç, üniversitede koşmaya devam etti. Aldığı dereceler dolayısıyla toplu ulaşım için ücretsiz paso verilen Koç, bunu neredeyse hiç kullanmadan okulu bitirene kadar okula koşarak gidip gelmiş. Ardından profesyonel olarak bu spora kendini adayan Koç, 1987'de İstanbul'dan başlayan, Samsun, Erzurum ve ardından Sivas'ta son bulan 2 bin 150 kilometrelik parkuru 26 günde koşmuş. Pek çok yarışmada derece yapan Koç, son olarak geçen ayki 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu'nda kendi yaş grubunda 18'inciliği elde etti.
     ''Koşmak benim için olmazsa olmaz'' diyen Koç, AA muhabirine, küçük yaşlardan beri yılın 12 ayı yağmur çamur demeden ter döktüğünü anlattı. Koç, ''Bu benim için ekmek-su gibi. Koşmadan yapamam. Servis olmasına rağmen her gün işe koşarak gidip geliyorum. Evim Yıldırım'da, çalıştığım yer Nilüfer'de. Gidiş geliş toplam 34 kilometre. Bu mesafeyi gidiş geliş 2,5 saate koşuyorum. Her gün aksatmadan bu kadar yolu koşarak gidiyorum. Eğer Allah bir hastalık vermezse, ölene kadar da koşmayı bırakmayı düşünmüyorum'' diye konuştu.
    
     -''Lanet olsun, ben merdivenleri bile çıkamıyorum''-
    
     Genel anlamda çevresindekilerden olumlu tepkiler aldığını dile getiren Koç, şöyle devam etti:
     ''Bazı gençlerin hareketleri üzüyor ama genelde hep iyi tepkiler geliyor. Mesela koşarken, çevredeki hiç tanımadığım insanlar beni alkışlıyor. 'Helal olsun sana' diye bağıranlar oluyor. Bazıları beni durdurup konuşmak istiyor. Geçenlerde elinde sigara olan biri, her gün bu yolu koştuğumu öğrendikten sonra sinirlenerek, ''Lanet olsun, sen bu kadar yolu koşabiliyorsun, ben merdivenleri bile çıkamıyorum' diyerek sinirle elindeki sigarayı atarak ezdi. Üniversitede okurken de rektörümüz, odasında fotoğrafımı çektikten sonra beni yanına çağırtmıştı. Beni tebrik ettikten sonra fotoğrafı bana hediye etmişti. 2008'de de Türk Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play ödülü verilmişti bana.''
     Koç, 2011'de Sivas'ta trafik kazasında ölen oğlu Yunus Emre Koç anısına koşu düzenlediğini, bu yıl aynı programı 9 Haziran 2013 tarihinde Bursa'da gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi. 

Evden işe her gün 34 kilometre koşuyor Evden işe her gün 34 kilometre koşuyor Evden işe her gün 34 kilometre koşuyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!