Evde bakım yardımı alanların sayısı 500 bini geçti

Engelli ve yaşlıların bakımı için ailelere verilen evde bakım yardımından 502 bin 508 kişi faydalandı.

Evde bakım yardımı alanların sayısı 500 bini geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, engelli ve yaşlıların sıcak  yuvalarından ayrılmadan en iyi şekilde bakımının sağlanması amacıyla yürütülen  çalışmalar devam ediyor.

Engelli ve yaşlılara yönelik sosyal destek ve yardımlar kapsamında,  2005'ten itibaren Sosyal Hizmetler Kanunu'yla başlatılan ve engelli vatandaşların  aileleri ile birlikte olmalarına imkan sağlayan evde bakım yardımı aylık bin 85  liraya ulaştı.

Bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve  vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için verilen evde bakım desteği  kapsamında, Türkiye genelinde 2017 yılında 499 bin 737 vatandaşa 5 milyar 720  milyon 106 bin 272 lira kaynak aktarıldı.

Bu yılın ilk üç aylık döneminde de 502 bin 508 vatandaşa 1 milyar 572  milyon 793 bin 278 lira ödendi.

2828 sayılı Kanun'un Ek 7'nci maddesi hükmü ve ilgili mevzuatı gereği  yürütülen evde bakım yardımına ilişkin iş ve işlemler Aile ve Sosyal Politikalar  İl Müdürlükleri tarafından yerine getiriliyor.

Bu yardımdan en az yüzde 50 engelli veya ağır engeli bulunanlar, il  müdürlükleri bünyesinde görev alan Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti'nce  bakıma ihtiyacı olan engelliliği tespit edilen ve hane içinde kişi başına düşen  ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3'ünden daha az  olan kişiler faydalanabiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!