Ev temizliğinde anneanne usulüne dönün

Ekolojik Yaşam Rehberi kitabının yazarı Selen Özarslan Aktar, kadınlara, "Sadece benden ne olur?" diye düşünmeyin çağrısı yaparak hem keselerini hem de sağlıklarını rahatlatmanın ipuçlarını şöyle açıklıyor.

Ev temizliğinde anneanne usulüne dönün

İşte kadınların günlük hayatlarında kullandıkları maddelerle hayatlarını ucuzlaştıracak ve kolaylaştıracak 5 pratik öneri:
"Ev temizliğinde anneanne usullerine geri dönüş başlasın: Yani temizlik ürünleri satan şirketlerin etkili pazarlama faaliyetleri sonucu her yüzey için farklı temizlik malzemesi kullanımına son. Arap sabunu -bilhassa kokusuz olanları tercih edilmeli- hem oldukça etkili bir temizlik ürünü hem çok ekonomik, hem tüm yüzeylerde olumlu sonuç veriyor.
Kabartma tozu tertemiz yapsın: Mutfakta pasta börek yapımında sıklıkla kullandığımız kabartma tozunun temizlik yaparken de en yakın dostlarınızdan biri olabileceği kuşkusuz daha önce aklınıza gelmemiştir. Oysa kabartma tozu asidi etkisizleştiren yapısı sayesinde parlak yüzeyleri çizmeden temizler, tesisatları açar ve temizler, bulaşıklarda ya da mutfak yüzeylerindeki yağ kalıntılarını sizi de uğraştırmadan kolayca temizler. Buzdolabında, halılarda ya da evdeki tekstil yüzeylerde oluşan kötü kokuları giderir. Yine kabartma tozuyla alüminyum, krom, mücevher, porselen, gümüş ve cam eşyalarınızda oluşan lekeleri temizleyip onları parlatabilirsiniz. Kabartma tozuyla tekstil yüzeylerden şarap lekesi gibi çıkartması zor ve masraflı lekeleri bile kolayca temizlemek mümkün.
Elma sirkesi mikropları öldürüyor: Yine birçoğumuzun sahibi olduğu ve ulaşmak için sadece buzdolabının kapağını açması gereken bir ürün daha: Elma sirkesi Meyve sebze yıkadığınız suya birkaç damla damlatmanız halinde hem mikroplardan hem de sık yapraklı marul ya da ıspanak gibi yeşilliklerde yaprak aralarına sıkışmış minik böceklerden kolaylıkla kurtulursunuz. Çaydanlık ve tencerelerde kireç sökücü olarak kullanılabildiği gibi çay lekesi olmuş fincanlarınızı da temizleyebilirsiniz. Hatta renk atmayacağını düşündüğünüz çamaşırlarınızda bile elma sirkesi kullanabilirsiniz.
Limon suyu ile kokulardan kurtulun: Bundan sonra dünyanın parasını verip hem dünyaya hem kendinize ve sevdiklerinize zarar veren koku gidericiler kullanmaya son. Kötü kokuları gidermede artık en iyi arkadaşımız limon suyu olacak. Bulaşıkları ister elde isterseniz makinede yıkayın ekleyeceğiniz yarım limon suyu ile balık ve yumurta kokusu dahil tüm kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca limon suyu ile kabartma tozunu karıştırırsanız hem oldukça pahalı hem de bilhassa ciğerler için oldukça zararlı ve kullanımı sırasında yapılacak ufak bir hata ile ciltte ciddi yanıklara neden olabilecek lavabo açıcıları kullanmanıza gerek kalmayacak. Çünkü tıkanan tesisat borularını ve muslukları açmak için limon suyu ve kabartma tozunu karıştırıp kullanabilirsiniz.
Tuzla pas ve lekelerden kurtulun: Özellikle Türkiyeli kadınlar titizlikleriyle tanınır. Engellenemeyen paslanmalar ise temizlik yapmayı çok seven en titiz kadınların bile korkulu rüyasıdır, zira suyla temas eden yüzeylerde daha çok paslanma görülür. Ama yemek tuzu ile paslardan ve pas lekelerinden kullanmak oldukça kolaylaşır. Ovarak temizlemeyi gerektiren pek çok yüzeyde yemek tuzunu güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca sirkeyle karıştırdığınızda yine oldukça maliyetli bir işlem olan pirinç
materyallerinizi parlatabilirsiniz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!