Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ev işçileri sendika peşinde

Can güvenliği ve iş kazaları yönünden en riskli gruptaki ev kadınları, sendikadan sonra dernek kurarak kendi güvenliklerini kendileri sağlamaya ve hukuken de statükazanmaya hazırlanıyor.

Ev işçileri sendika peşinde

'Ev işçisiyiz, toz bezi değiliz' sloganıyla yola çıkan ve 'Hizmetli' veya 'Ailenin bir ferdi' olmak istemeyen kendilerini 'ev işçileri' olarak nitelendiren ev kadınları, 6 ay önce kurdukları sendikada 20 bine yakın kişiyi buluşturmayı başardı."Kapı üstünüze kapandıktan sonra başınıza ne geleceğini bilemezsiniz" diyen kadınlar öncelikle güvenliklerinin sağlanmasını, iş kazalarına karşı yasal önlem alınmasını ve sigortasız çalışmanın önüne geçilmesini istedi.

Can güvenliği ve iş kazaları yönünden en riskli gruptaki ev kadınları, sendikadan sonra dernek kurarak kendi güvenliklerini kendileri sağlamaya ve hukuken de statükazanmaya hazırlanıyor.

'Ev işçisiyiz, toz bezi değiliz' sloganıyla yola çıkan ve 'Hizmetli' veya 'Ailenin bir ferdi' olmak istemeyen kendilerini 'ev işçileri' olarak nitelendiren ev kadınları, 6 ay önce kurdukları sendikada 20 bine yakın kişiyi buluşturmayı başardı. "Kapı üstünüze kapandıktan sonra başınıza ne geleceğini bilemezsiniz" diyen kadınlar öncelikle güvenliklerininsağlanmasını, iş kazalarına karşı yasal önlem alınmasını ve sigortasız çalışmanın önüne geçilmesini istedi. Kadınlar, bunların yolunun hukuki anlamda 'Ev işçisi' olarak tanınmaktan geçtiğine inandıklarını bildirdi.

Bu oluşum İzmir, Bodrum, Antalya, Muğla, Adana, Nevşehir ve Bursa gibi birçok yerdeki kadının yoğun ilgisiyle karşılaştı. İstanbul'da 10 bin, diğer illerde de 9 bini aşkın üyeye ulaşıldı. Dernek aracılığıyla ise sendikaya üye olamayan yüzbinlerce kadına ulaşılması hedeflendi.

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası'nı (EVİD-SEN) ardından planladıkları dernek kurma çalışmalarını anlatan Genel Başkan Gülhan Benli, şöyle dedi:

"İlk kuruluş başvurumuzda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Sendikalar Masası memurları, ev işçilerinin başvurusunu, yapılan işin kar amaçlı olmadığı gerekçesiyle kabul edemeyeceklerini söyledi. Ancak evrakları teslim almadık, işleme konması için yeniden sunduk. Bu şekilde ilk adımı attık. Amacımız; ev işçilerinin sorunları hakkında farkındalık yaratmak ve işçilere de maddi, yasal ve psikolojik destek vermek."

51 ÖLÜM, 3 BİN KAZA, 400 TACİZ-TECAVÜZ

Benli, 2011 yılında 3 bin 'ev işçisinin' iş kazası geçirdiğini, 51 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. 400'e yakın kadının taciz ve tecavüze uğradığını anlatan Benli, "Kayıtdışılık işvereni daha pervasız hale getiriyor. Ayrıca aynı taksiciler gibi bizde de o kapı üstümüze kapandığında başınıza neler geleceğini bilemezsiniz. Daha geçenlerde bir arkadaşımız gittiği görüşmede kapı üstüne kilitlendi ve günlerce rehin tutularak tecavüze maruz kaldı. Sebebi bu kuralsız, kayıtdışı ortamda internetten iş bulup gitmesi" diye konuştu.

İŞYERİNİ DERNEK DENETLEYECEK

Benli, devletin güvenlikleri konusunda attığı adımların da yetersiz olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kendi çözümümüzü ürettik. Çünkü ilgili Bakanlıklar çözüm bulana kadar pek çok arkadaşımızı kaybedeceğiz. Bu yüzden dernek kuracağız ve arkadaşlarımızın güvenilir kaynaklarla işe gitmesini sağlayacağız. Arkadaşımızı işe göndermeden önce kendimiz gidip göreceğiz."

'Ev işçilerinin' haklarını düzenleyen uluslar arası normların bulunduğunu anlatan Benli, Türkiye'nin bunlara uyum için taahhüt vermesi gerektiğini de ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!