Eurogroup başkanı konuştu

Eurogroup'un Başkanı Jeroen Dijsselbloem'ün "büyük bankacılık sektörü olan euro bölgesi ülkeleri, sektörü yeniden yapılandırmayı, büyüklüğünü azaltmayı düşünmeli" açıklamaları sonrasında piyasaların keyfi kaçtı.

Eurogroup başkanı konuştu

Güney Kıbrıs'ın 11 saatlik kurtarma anlaşması sonrasında açıklamaların arkası kesilmiyor. En son Eurogroup'un Başkanı Jeroen Dijsselbloem'ün değerlendirmelerin piyasalardaki iyimserliği tersine çevirdi.


Eurogroup Başkanı, "eğer kurtarmaya banka kreditör, mevduat sahiplerinin katılımı çalışır ise, ESM'nin bankaları doğrudan yeniden sermayelendirmesine hiçbir zaman gerek kalmaz" dedi.
Dijsselbloem Güney Kıbrıs banka yeniden yapılandırma planının, Euro Bölgesi'nin geri kalanı için örnek olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Eurogroup Başkanı büyük bankacılık sektörü olan Euro Bölgesi ülkeleri, sektörü yeniden yapılandırmayı, büyüklüğünü azaltmayı düşünmesi gerektiğine dikkat çekti.

Piyasa uzmanlarının talihsiz olarak nitelediği bu açıklamaların ardından Avrupa piyasaları ve euroda sert gerileme gözlendi.

Anlaşmanın iyimserliği ile yükseliş ile güne başlayan Avrupa'da günün ilk yarısında İtalya ihalesinde faizin yükselmesi piyasa üzerinde baskı yaratırken, endeksler açıklamalar sonrasında geri çekildi.

Euro dolar karşında sabah gördüğü 1.30'lardan yeniden 1.28'e geriledi.

İçeride de endeks dış piyasaların etkisi ile kısa süreli düşüş yaşadı.

Açıklamalar sonrasında Avrupa'daki kayıplar ABD tarafında da etkisini gösteriyor. Açılışta yüzde 0.30'lük değer artışı ile haftaya başlayan aBD endeskleri düşüş dalgasının etkisinde kaldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!