Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Euro'ya darbe

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin faiz indirimi sinyali vermesinin ardından Euro/dolar paritesi 1,29'un altını gördü.

Euro'ya darbe

 

 

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları sonrasında düştü. AMB bugün yaptığı toplantıda faizleri yüzde 0,5'te sabit tuttu. Toplantının ardından konuşan Draghi, faizlerin düşük seviyede kalmaya ve düşmeye devam edeceğini söyleyerek indirim sinyali verdi. Draghi'nin açıklamaları öncesinde gün içinde en yüksek 1,3323'ü gören Euro/dolar paritesi, açıklamalarla birlikte düşerek 1,2888 seviyesine kadar geriledi.
Parite böylelikle yaklaşık son beş haftanın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

'EURO İÇİN TEHDİT PORTEKİZ DEĞİL AMB'

Avrupa'nın mali sıkıntı içindeki çevre ekonomilerinden Portekiz'de patlak veren kriz Euro'nun dolar karşısında baskı altında olmasına neden oldu. Ancak Piyasa analistlerine göre asıl tehdit Portekiz değil, Avrupa Merkez Bankası (AMB). Fransız BNP Paribas bankasının geçtiği bir notta, "AMB'nin bugünkü faiz kararı Euro için Portekiz'den daha büyük bir tehdit" ifadesi kullanıldı.

EURO'DA BASKI YARATABİLİR

Notta, "AMB'den gelecek açıklamalar, ileriki dönem için büyük önem taşıyor ve aynı zamanda ABD Merkez Bankası Fed'in ekonomiye sağladığı desteği çekmeye yönelik açıklamalarına karşı tam tersi bir tutum sergileme ihtimali de söz konusu" denildi. BNP Paribas, "AMB'nin yatıştırıcı mesajı Euro için kazanç desteğini aşağı çekebilir" açıklaması yaptı. Barclays'in Asya Pasifik Kur Stratejisti Nick Verdi, AMB Başkanı Mario Draghi'nin daha önceki toplantılara göre bugün daha güvensiz bir tutum sergileme ihtimali olduğunu ve bunun da Euro'nun dolar karşısında yükselmesi için gerekli desteği vermeyebileceğine işaret etti. Verdi, "Ben Draghi'nin iki toplantı öncesinde Euro Bölgesi'ndeki döngüsel iyileşmeye yönelik daha güvenli açıklamalar yaptığını düşünüyorum. Şu anda çevre ekonomilerin piyasalardan borçlanma maliyetlerine bakınca, daha gergin bir konuşma yapabilir bu da Euro'da değer kaybı getirir" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!