Etsiz hamburgere 443 milyon dolar yatırım

Impossible Foods (imkânsız yemek) isimli ABD merkezli bir girişim, ürettiği yapay etlerden hamburger yapıyor. Laboratuvar ortamında üretilen etlerde buğday, patates ve hindistancevizi yağı bulunuyor. Etsiz hamburgelerin pişirme esnasında salınan sera gazının, gerçek etten yapılanlara göre yüzde 87 daha az olduğu belirtiliyor. 7 yıl önce kurulan Impossible Foods'un bugüne kadar aldığı yatırım tutarı 443 milyon doları geçmiş durumda.

Etsiz hamburgere 443 milyon dolar yatırım

Impossible Foods (imkânsız yemek) isimli ABD merkezli bir girişim, ürettiği yapay etlerden hamburger yapıyor. Laboratuvar ortamında üretilen etlerde buğday, patates ve hindistancevizi yağı bulunuyor. Girişimin et yerine bitki özlü içerikten hamburger üretmesinin ardında, sürdürülebilir bir gelecek vizyonu yatıyor.

Yapılan açıklamaya göre, Impossible Foods'un hamburgerlerini pişirme esnasında salınan sera gazı, gerçek etten yapılanlara göre yüzde 87 daha az. Ürünleri ABD genelinde 13 eyaletteki 3 bin noktada satılan ve Hong Kong ve Makao'ya da açılan Amerikalı girişimin hamburgerlerindeki et tadı ise "heme" molekülünden geliyor.

Girişimin arkasındaki isimlerden Pat Brown, "Bitki özlü yapay et üretimindeki amacımız, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak" dedi. ABD'de fast-food yiyeceklerinde yılda 2.5 milyon kilogram et kullanıldığını vurgulayan Brown, şirketin amacının 2035 yılına kadar fast-food yiyeceklerinden et ürünlerini tamamen çıkarmak olarak açıklıyor. 7 yıl önce kurulan Impossible Foods'un aralarında Çinli ve Singapurlu yatırımcıların da olduğu finansörlerden bugüne kadar aldığı yatırım tutarı 443 milyon doları geçmiş durumda.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!