Etiyopyalı imama 18 ay hapis cezası

Ülkede bir yılı aşkın süredir tutuklu olan Etiyopyalı imam 18 ay şartlı hapis cezasına çarptırılarak, hakkında 15 yıl İsviçre'ye giriş yasağı kararı alındı

Etiyopyalı imama 18 ay hapis cezası

İsviçre'nin kuzeyinde yer alan Winterthur kentindeki  An'Nur Camisi'ne yapılan baskında gözaltına alınan ve bir yıldır tutuklu olan  Etiyopyalı imama 18 ay şartlı hapis cezası ve 15 yıl İsviçre'ye giriş yasağı  verildi. 

İsviçre basınında yer alan haberlere göre, Zürih'teki yerel bir  mahkeme, kendisini "Şeyh Abdurrahman" olarak tanıttığı ileri sürülen 25 yaşındaki  imam hakkındaki kararını açıkladı.

Duruşmada savcılık, "imamın dini görüşlerinin halka yönelik tehlike oluşturduğu" iddiasında bulundu.

Sanık avukatı ise savunmasında, "O üzerinde hiç şüphe olmayan ve  İsviçre'de sadece üç ay bulunmuş bir sığınmacıydı. Fanatik bir Müslüman değildi."  ifadelerini kullandı.

Mahkeme cezaevinde bir yılı aşkın tutuklu bulunan ve adı açıklanmayan  Etiyopyalı imamı, "şiddeti körüklediği, İsviçre'de oturma ve çalışma izni  bulunmadığı halde çalıştığı" gerekçesiyle suçlu buldu.

Mahkemece 18 ay şartlı hapis cezası ve 15 yıl İsviçre'ye giriş  yasağı verilen imamın, işlemlerinin tamamlanmasının ardından ülkeden sınır dışı  edileceği kaydedildi.

An'Nur Camisi kapatılmıştı

Zürih Kantonu'na bağlı polisler, geçen yıl 2 Kasım'da  Winterthur/Unterland Savcılığının talebi üzerine An'Nur Camisi'ne baskın  düzenlemişti.

İmam ve 3 kişi gözaltına alınmış, İsviçreli savcıların isimleri  açıklanmayan şüpheliler hakkında şiddeti körükleme şüphesiyle soruşturma  başlattığı bildirilmişti.

Cami, haziran ayında bina sahiplerinin kira kontratını uzatmayı  reddetmesi nedeniyle kapatılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!