ETİ Konya Ovası'na can suyu oldu

ETİ'nin Konya Ovası'nda yürüttüğü tarıma destek projesi meyvelerini verdi. Burçak markasıyla sponsorluğunu üstlendiği proje ile havzanın kurumaya yüz tutmuş bölgelerinde verim ve tasarruf ikiye katlandı.

ETİ Konya Ovası'na can suyu oldu

 


Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen ancak yanlış tarım uygulamaları nedeniyle kurumaya yüz tutan Konya Ovası, ETİ ile can buldu. 2008 yılından bu yana ETİ ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı Türkiye (WWF) ile yürütülen proje kapsamında havzada yüzde 47 su, yüzde 52 enerji tasarrufu sağlanırken birim alandan alınan verim ise yüzde 25 arttı. ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu ve WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak 'İklime Uyum Seferberliği Projesi'nin geldiği noktayı ve hedefleri anlatmak üzere Konya'da bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ciddi tehdit altında

Dünyada doğal kaynakların giderek yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğu bir dönemin yaşandığını anlatan ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu "Kuraklık, susuzluk ve ekosistem dengesinin bozulması ile oluşan felaketler dünyanın her yerinde sıkça yaşanıyor. Ülkemiz de bu anlamda ciddi bir tehdit altında. 2008 yılında ETİ Burçak markamız ve WWF-Türkiye işbirliği ile bir proje hayata geçirdik. Bizim için büyük önem arz eden bu proje Konya Kapalı Havzası özelinde mevcut su kaynaklarının akılcı kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor" dedi.

2 bin 800 hektar kurtarıldı

Türkiye'de tarımsal sulamanın yüzde 92'sinin geleneksel yöntemlerle yapıldığı için suyun yüzde 50'den fazlasının daha tarladaki ürüne ulaşamadan yok olduğuna da dikkat çeken Polatoğlu "Konya Havzası, Türkiye'nin tarım yapılabilir arazi varlığının yüzde 14 gibi oldukça yüksek bir payına sahip. Ancak geleneksel sulama yöntemleri nedeniyle bu bölgede su kaynakları hızla tükeniyor. Önümüzdeki 50 yıl içinde de havzadaki toplam kullanılabilir su miktarında yüzde 56 azalma bekleniyor. Proje kapsamındaki 5 yılda 700 futbol sahasına eşdeğer olan 2 bin 800 dekarlık alan kurtarıldı. Toplam 407 bin m3'lük su tasarrufu sağlandı. Bu da 65 olimpik yüzme havuzuna karşılık geliyor" diye konuştu. Polatoğlu proje kapsamında 25 ilçede 3 bin 500 çiftçi ile görüşerek, 650'sine eğitim verildiğini de sözlerine ekledi.

Çiftçi dekar başı 220 TL kâra geçti

Proje kapsamında pilot uygulama olarak seçilen Oğuzeli Kasabası'nda 6 tarlanın modern sulama tekniklerine geçtiğini belirten Polatoğlu "Oğuzeli'nde kısa sürede 5 mısır ve ayçiçeği tarlasında damla sulama ve 1 buğday tarlasında yağmurlama sulama olmak üzere toplam 6 tarlada modern sulama tekniklerine geçildi. Yalnızca Oğuzeli'ndeki örnek tarlalarda yüzde 40 daha az sulama ile yüzde 25 verim artışı elde edildi" dedi. Modern sulama sisteminin bir çiftçiye 4 bin TL civarında maliyeti olduğuna dikkat çeken Polatoğlu, bu paranın 2 yıl içinde amorti edildiğini ifade etti. Polatoğlu ayrıca üreticinin bu sistem ile dekar başına 220 TL kâra geçtiğini belirtti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!