Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ETF'deki altın varlıkları sert düştü

Exchange-traded (ETP) altın ürünleri 2,406.16 tona düşerek Ağustos ayından bu yana en zayıf seviyesine geriledi.

ETF'deki altın varlıkları sert düştü

Altın fiyatları, güvenli liman olarak bilinen varlıklara olan talebin düşmesiyle geçtiğimiz hafta sert düşerek Nisan 2011'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Gümüş fiyatları da sert düştü.


Spot altının onsu yüzde 3,9 oranında düşüşle 1,425 dolara geriledi. Goldman Sachs Group, 10 Nisan'da altında satış tavsiyesinde bulunmuştu.

Gümüş fiyatları, ABD ekonomisinde görülen iyileşme sonrası FED'in parasal genişleme programını beklenenden önce bitireceği beklentisiyle 12 yıllık kazanç döneminin ardından 2013 yılında yüzde 14 oranında düştü.

ABN Amro Group NV Stratejisti Georgette Boele, altının giderek cazibesini yitirdiğini kaydederek büyüme görünümünün gerilemesiyle diğer varlıkların daha çekici hale geleceğini savundu.

New York Comex piyasasında Haziran ayı teslimatlı altın yüzde 5,3 oranında düşüşle 1,422 dolara geriledi. 12 Nisan'da Güney Kıbrıs'ın altın varlıkları satabileceği beklentisiyle vadeliler yüzde 4,1 oranında geriledi.

Boele, büyük ölüçüde altın varlıklarına sahip olan Kıbrıs'tan gelen haberlerin altın fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Exchange-traded (ETP) altın ürünleri 2,406.16 tona düşerek Ağustos ayından bu yana en zayıf seviyesine geriledi. Varlıklar ilk çeyrekte yüzde 6,9 oranında daralarak 2004 yılından bu yana en sert daralmasını yaşadı.

Altında sert düşüşüne karşın, hisse senetleri piyasaları yeni rekor seviyeleri test etmeye devam ediyor. S&P 500 endeksi geçtiğimiz hafta şirket karlarının beklentilerden iyi geleceğine yönelik iyimserlikle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Allan Hochreiter (Pty) Ltd. CEO'su Rene Hochreiter, ABD ekonomisindeki iyileşmeyle birlikte altının yükseliş döneminde sona gelindiğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!