Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Estetik rahat nefes aldırmalı

Buruna yapılacak herhangi bir cerrahi müdahale, estetik kaygı da göz önüne alınarak yapılmalı ancak öncelikli hedef, hastanın ameliyat sonrasında rahat nefes almasının sağlanması olmalı.

Estetik rahat nefes aldırmalı

Burun tıkanıklığı rahat nefes almaya engel olduğu gibi; horlama ve sinüzit, boğaz enfeksiyonları gibi birçok hastalığa da yol açarak yaşamı olumsuz etkileyebilir.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hasan Yılmaz, burunda çeşitli nedenlerle hava akımını engelleyen hastalıkların, burun tıkanıklığına neden olabildiğini söyledi. Burun kemiği eğrilikleri, burun etlerinin büyüklüğü, alerjik rinit (saman nezlesi) ve vazomor rinit, kronik sinüzit, daha çok çocuklarda görülen geniz eti, yaşla birlikte burun salgısının azalması, kadınlarda görülen östrojen hormonu fazlalığı gibi nedenlerle uzun süreli ilaç kullanımına bağlı rinitler nedenler arasında.

CERRAHİ NE ZAMAN GEREKİR?
Orta burun bölmesi yani burun kemiğinde görülen eğriliklerin, burun tıkanıklıklarının en önemli nedeni olduğunu söyleyen Dr. Yılmaz, bu durumda izlenmesi gereken tedavi protokolü hakkında şunları aktardı: "Bu tür eğrilikler, yerleşim yeri ve tıkayıcı özellikleri açısından hastaya göre değişiklik gösterebilir. Hastanın burun çatısını oluşturan dış kemik ve kıkırdak yapı bozuklukları da, burun kanallarında daralmalara neden olabilmekte ve nefes konforunu olumsuz etkilemektedir. Deformasyonun sadece burun içinde olduğu durumlarda, septoplasti yani burun orta bölmesi cerrahisi yöntemiyle burun içindeki eğrilikler, yalnızca 30 dakika ile 1 saat arasında süren basit müdahalelerle düzeltilmektedir. Öte yandan eğrilik ve çeşitli deformasyonların burun dışında da görüldüğü kişilerde, rinoplasti yani burun estetik cerrahisi yöntemine de başvurulduğunda, ameliyat ve iyileşme süresi biraz daha uzayabilir.

BURUN KEMİĞİ EĞRİLİĞİ AMELİYATINDA 18 YAŞ SINIRI
Burun kemiği eğriliği cerrahisi özellikle 18 yaşını geçmiş bireyler için rahatlıkla uygulanabilir. Öte yandan, 18 yaş altı çocuklarda ve yaşlılarda, uygulamanın gerekliliği hastanın durumuna bağlı olarak, doktor tarafından belirlenir. Özellikle çocuk hastaları daha basit yöntemlerle rahatlatmak mümkünse, cerrahiye başvurmamak tercih edilebilir. Yüz burun gelişimi ergenlik döneminin sonuna kadar devam ettiğinden, kontrolsüz yapılan septoplastiler ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle çocuk yaşlarda, çok büyük hasarlar ve ciddi bozukluklar yoksa ameliyatın geciktirilmesi daha doğru olacaktır."

HASTAYA UYGUN TEDAVİ BİÇİMİ BELİRLENMELİ
Burun tıkanıklıkları nedeniyle uygulanan burun ameliyatlarında olduğu gibi, sadece estetik amaçla yapılan ameliyatlarda da en önemli noktanın, hastaya rahat nefes aldırmak olduğuna vurgu yapan Dr. Yılmaz, "Burun ameliyatı öncesinde, cerrahın burnun içyapısıyla ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir. Hastanın burnunun içyapısı ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiş olmalıdır. Estetik kaygılarla, aşırı agresif cerrahiler uygulanarak, burun hacminin gereğinden fazla azaltılması hastada nefes darlığına yol açabilir. Bu nedenle burun ameliyatlarında estetik ve işlevsel girişimlerin bir bütün olduğunun bilincinde olarak hastaya uygun olan tedavi biçimi belirlenmelidir" ifadesini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!