Esnaftan İnegöl'ün il olmasına destek

Bursa'nın İnegöl ilçesinen il olması için çalışmalar hızlandı.

Esnaftan İnegöl'ün il olmasına destek

Belde belediye başkanları ve siyasi partilerin ilçe başkanları, esnaf odalarının başkanlarıyla bir araya gelerek, İnegöl'ün il olması çalışmalarına destek istedi. Toplantının açış konuşmasını yapan CHP İnegöl İlçe Başkanı Turhan Neşe, "Siyasi parti başkanları olarak bir karar aldık ve bu kapıdan girerken parti rozetlerimizi dışarıda bıraktık. Hiçbir siyasi rozet taşımıyoruz. Toplantımızın tek bir gayesi var. Biz il olmak istiyoruz. Halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda da sizlerle beraber olduk. Bu konuda bizlere vereceğiniz destek, inanın Ankara'daki mevcut iktidarın da, İnegöl'ün il olmasıyla ilgili kararını gözden geçirmesine sebep olacaktır. İçişleri Bakanlığı'nın sadece bir genelgesiyle, seçilmiş belediye başkanlarımızın hizmetlerini bir anda donduran bir anlayışı, demokrasiyle bağdaştırmamız mümkün değil. O anlamda da seçilmiş belediye başkanlarımıza siyasi parti başkanları olarak destek veriyoruz. Çünkü bu gelen kapanış genelgesiyle bizim belde belediyelerimiz iş yapamaz hale gelmiştir. Belde belediyeleri kapanacak, mahalleye dönüşecek. Köy tüzel kişilikleri kapanacak, onlar da mahalleye dönüşecek. Bununla ilgili belediyeler 2 temel yasayla belediye hizmetlerini halka sunmaktadır. Bu 2 yasa bir tek genelgeyle bay-pas edilmiştir. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Türkiye, bir anayasa ile yönetilen hukuk devletidir. Genelgeler yasaların üzerinde olamaz. Biz Bursa'ya bağlanmak istemiyoruz. Biz il olmak istiyoruz" dedi.
Hüseyin Şahin'in şu an milletvekili olmasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahmetli Hikmet Şahin'e olan vefasından kaynaklandığını ifade eden Turhan Neşe, "Eğer bu vefa olmasaydı şu an İnegöl'ün bir milletvekili olamazdı. İnegöl 1935 seçiminde TBMM'ye giren 17 kadın milletvekilinden birisi olan İsaören köyünden Şekibe Akyol İnsel'i Ankara'ya milletvekili olarak göndermiştir. İnegöl böyle ilkleri başarmış bir ilçedir. Lütfen İnegöl'ümüze sahip çıkalım" diye konuştu.

"DANIŞTAYA DAVA AÇTIK"
2-2,5 yıldır bu konunun İnegöl gündemini fazlasıyla meşgul ettiğini ifade eden Cerrah Belediye Başkanı İsmail Karaman'da, "Eğer İnegöl il olmaz ve merkez ilçe olursa, nelerin yaşanacağını sokaktaki çocuk bile biliyor. Bundan sonraki süreçte sadece neler yaşanabileceğini konuşmak yerine, bunlardan duyduğumuz rahatsızlığı belirtmek için harekete geçmek gerekiyor. Nisan sonu itibariyle gelen bir genelgeyle belde belediyelerinin hareket alanı oldukça daraltıldı. Bu gayri yasal bir uygulama. Bununla ilgili biz Danıştay'a dava açtık. İnanıyorum ki 10-15 gün içinde Danıştay bu kararı bozacak. Türkiye hukuk kuralları içerisinde yöneltiliyorsa, şu an yürürlükte olan iki kanunun bir bakanın genelgesiyle hiçe sayılması gayri kanunidir. Yasanın ilk çıkış noktasından çok budamalar oldu. Daha önce nüfusu 10 binin altında olan beldelerin kapatılması gündemdeydi. Bursa'daki belediyelerden tepki gelince bu sınırı kaldırdılar. Bizim beldelerin dışında aslında İnegöl'ü ilgilendiren bir konu bu. Neler kaybedeceğimizi çok iyi biliyoruz. İnegöl'ün il olması noktasında esnaf odalarımızın başkanlarının her türlü desteği vereceklerine inanıyorum. Bundan sonraki hareket alanımızın ne olacağı şeklinde daha seri kararlar alarak hayata geçirirsek, daha hızlı yol alacağımıza inanıyorum" dedi.
Esnaf odaları başkanları il konusundaki çalışmalara destek vereceklerini bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!