Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Eşle görüşme "ödül"

TBMM Adalet Komisyonu'nda, hamile kalan terör suçlusuna infaz ertelemesi yasağı kaldırıldı. Hamile terör suçlusuna da infaz ertelemesi yapılabilecek. Mahkumlara eşleriyle görüşme imkanı ise ödül olarak verilecek.

Eşle görüşme ''ödül''

Tasarıdan, "Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yer alan suçlardan mahkum olanlardan kapalı ceza infaz kurumuna girdikten sonra gebe kalanlar hakkında bu fıkra hükmü uygulanmaz" ifadesi çıkarıldı.

Tasarıda Adalet Bakanlığı'nın önergesi ile değişiklik yapıldı ve şu hükümler eklendi:
"Kapalı ceza infaz kurumuna girdikten sonra gebe kalanlardan koşullu salıverilmesine altı yıldan fazla süre kalanlar ile eylem ve tutumları nedeniyle tehlikeli sayılanlar hakkında dördüncü fıkra hükümleri uygulanmaz. Bu kişilerin cezasının dördüncü fıkrada öngörülen kısmı ceza infaz kurumlarında kendileri için düzenlenen uygun yerlerde infaz olunur."

ADİL OLMAYACAKTI

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kenan Özdemir, "Ceza infaz kurumunda bulunan bayanın hamile kalması halinde cezanın infazı altı ay sonrasına kadar erteleniyor. Aile görüşmesi sebebiyle bu tür olaylarla karşılaşılması mümkün olabilirken, TMY kapsamında hüküm giyenlerin faydalanamamasının çok adil olamayacağı gündeme geldi. Koşullu salıverilmesine altı yıl kalma kriteri getirildi" dedi. CHP'nin, üç yılın altında ceza alan terör suçlusu hamile kadına infaz ertelemesi önergesi ise reddedildi.

MAHREM GÖRÜŞME

Cezaevindeki evli mahkumların eşleriyle en geç üç ayda bir ödül olarak "mahrem şekilde" 3 saatten 24 saate kadar görüşmelerine ilişkin hüküm ise aynen kabul edildi. Bu düzenlemeden iyi halli, kapalı cezaevinde kalan evli mahkumlar yararlanabilecek. Mahkumlara ödül olarak hediye, takdirname, telefon görüşmesini iki kata kadar çıkarma da verilebilecek. Çocuk hükümlülerin nakillerinden ücret alınmayacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!