Eski Rus çifte ajan Skripal taburcu edildi

Mart başında İngiltere'de zehirlenen eski Rus çifte ajan Skripal taburcu edildi. Skripal'ın kızı daha önce iyileşerek hastaneden çıkmıştı.

Eski Rus çifte ajan Skripal taburcu edildi

İngiltere'de sinir sistemini etkileyen kimyasal madde  ile zehirlenen çifte ajan Sergey Skripal taburcu edildi.  

İngiliz Ulusal Sağlık Sisteminden yapılan açıklamada, Skripal'in  tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildiği belirtildi.

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında  ülkesinde mahkum edilen, daha sonra casus takasıyla İngiltere'ye gelen Rus ajan  Sergey Skripal ile kızı Yulia Skripal, 4 Mart'ta Salisbury'de bir bankta  bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.

İngiltere, olayda Rusya tarafından imal edildiği ileri sürülen, askeri  nitelikte ve sinir sistemini tahrip eden kimyasal bir maddenin kullanıldığının  belirlendiğini duyurmuştu. Söz konusu maddenin Sovyetler Birliği tarafından 1970  ve 1980'lerde geliştirilen "Novichok" adlı kimyasal grubundan olduğu  belirtilmişti.

Olayın ardından Rusya'nın 23 diplomatını sınır dışı eden İngiltere,  yürüttüğü diplomatik temaslarla çok sayıda ülkenin de Rus diplomatları sınır dışı  etmesini sağlamıştı. Rusya da mütekabiliyet ölçüleri içinde bu ülkelerin  diplomatlarıyla ilgili sınır dışı kararları vermişti.

Tedavisine dışarıda devam edilmesi kararlaştırılan 33 yaşındaki Yulia  Skripal, 9 Nisan'da taburcu edilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!